TURISTIKU PODPORUJÍ
61 586 turistů a cestovatelů
112 599 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 402 199,- odměny za články
Orlické hory a Podorlicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Orlické hory a Podorlicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel sv. Prokopa, opata ve Vamberku

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Prokopa (Vamberk)
Kostel sv. Prokopa (Vamberk)  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel sv. Prokopa (Vamberk)

Původní kostel byl postaven ve 14. století jako dřevěný (některé prameny ho dělají o 1 století starší a jako jeho zakladatele jmenují rod Drslaviců z Potenštejna) a již tehdy byl farním. První zmínka o zdejší duchovní správě pochází z popisu far arcibiskupství pražského, zhotoveného za arcibiskupa Arnošta z Pardubic v letech 1344-1350. Tehdy zdejší fara náležela do dekanátu v Kostelci nad Orlicí a ten spadal pod královéhradecký archidiakonát. Zmínky o prvních kněžích nalezneme v konfirmačních knihách. 19. května 1360 směnil kněz Mikuláš, první zdejší známý farář, svoji faru s farářem Václavem z Újezda, který zemřel roku 1378. Po něm nastoupil 3. dubna 1378 kněz Rameš, který 12. srpna 1390 směnil svoje místo s Henslinem, farářem v Červeném Kostelci. Po Henslinově smrti 12. srpna 1391 byl dosazen do Vamberka litomyšlský kněz Rubín, jenž si 6. května 1398 vyměnil svoji faru s újezdským farářem Vojslavem. Po odchodu plebána Vojslava do Bystřice byl 22. května 1399 dosazen za duchovního správce ve Vamberku bystřický farář Mikuláš. Po jeho smrti se dostalo 26. července 1409 zdejší obročí Martinovi z Lazec, jenž se stal po roce oltářníkem v Brandýse a 22. září 1410 byl na jeho místo podán brandýský oltářník Václav. Od husitských válek byl kostel obsluhován nekatolickými faráři, z nichž jsou známi: kněz Petr (1587-1608), Matouš Čaban Miřinský (po roce 1608) a Jan Bakovský (kolem roku 1618). Prvními katolickými faráři byli: P. Jiří Slakon (kolem roku 1635) a P. Petr Korlinský (či Korlynský, kolem roku 1637). V roce 1677 byl kostel již na spadnutí, a tak byl obnoven a zlepšen, ale již roku 1710 byl zbořen.

Ten současný pochází z let 1712-1713, kdy byl vystavěn nákladem Norberta Leopolda hraběte Libštejnského z Kolovrat a chrudimského děkana N. Pezolda. Vysvěcen byl roku 1713 královéhradeckým biskupem Mons. Janem Adamem hrabětem Vratislavem z Mitrovic. Současně byl tehdy posvěcen hlavní oltář sv. Prokopa a boční oltáře sv. Jana Nepomuckého (na straně epištolní) a Panny Marie (na straně evangelní). Kolem starého kostela se původně rozkládal hřbitov, který byl – před stavbou nového kostela – přemístěn ke kapli sv. Barbory. V roce 1736 byl nově vyštafírován boční oltář Panny Marie. V říjnu 1854 byly provedeny vnitřní opravy chrámu a v roce 1856 došlo na ty vnější. Roku 1868 byly na věžích postaveny nové báně a pokryty břidlicí. V letech 1876-1878 došlo k opravě střechy, oken, dveří a chrám byl uvnitř i vně obílen. 16. října 1890 byla důkladně prohledána hrobka pod chrámem. Kostel vyhořel spolu se 3 domy (čp. 95-97) a řadou stodol v noci ze 14. na 15. května 1898 a při následné obnově získal svou dnešní podobu. Práce prováděli stavitelé Karel Tichý a Čeněk Hlaváček z Kostelce nad Orlicí. Klenba byla dohotovena, omítnuta a obílena, když se 27. července 1899 zřítila. Stará klenba v oratoriu a nad varhany naštěstí zůstala zachována. Počátkem září 1899 byly při rekonstrukci chrámu nalezeny ve dlažbě pod nánosy smetí a prachu 2 náhrobníky, o nichž do té doby nikdo nevěděl. Jeden náležel Magdaléně Grambové, roz. Rejchlovně z Meldeku (nápis: „Letha Panie 1671 24 Julii... Umrzela Mandalena Stossowna Rozena Raychlowna z Meldeku a na Wambercze. Žiwot swuog Kajicznie Dokonala oczekawagicz tuto slawného Wstanie.“), druhý Bohuslavovi z Chrastu a na Vamberce (text: „Anno Domini Umrziel Gest (Urozeny Wladyka Slavné Pamieti?) Pan Bohuslav z Chrastu a na Wa(m)bercze Ten Ponděli Po Provodní Neděli Leta Panie tisícího pětistého (3?).“). Na Smrtelnou neděli roku 1900 byl chrám znovu požehnán a poté v něm byly konány první služby Boží. 24. března 1964 byl objekt zapsán do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-prokopa-12274767). 5.-8. května 1993 se v kostele poprvé uskutečnila celostátní soutěž mladých varhaníků. V roce 2013 byly opraveny a natřeny plechové střechy obou věží. 27. května 2018 byla v kostele slavnostně odhalena pamětní deska s reliéfním obrazem pražského arcibiskupa kardinála Josefa Berana, kopie té, jež byla vyrobena merklovickým kovolijcem Jindřichem Janečkem pro Papežskou kolej Nepomucenum v Římě.

Jedná se o jednolodní stavbu na obdélníkovém půdorysu s trojboce uzavřeným presbytářem, po jehož stranách se nacházejí 2 hranolovité věže. Západní průčelí je členěno pilastry a vrcholí barokním štítem a volutovými křídly. Stěny jsou členěny 2 pásy oken, v přízemí půlkruhových a v patře obdélníkových půlkruhem uzavřených. Vnitřní stěny jsou členěny arkádami. Ty vytvářejí plochy kaplovitého vzezření, kde jsou umístěny oltáře. Nad arkádami jsou úzké tribuny otevřené do lodi. Loď je sklenuta třemi poli křížové klenby, presbytář valeně s lunetami. V podvěží jsou čtvercové sakristie, v patře křížově zaklenuté tribuny. Barokní kruchta je bohatě členěná a profilovaná.

Zařízení kostela je převážně v rokokovém stylu ze 2. póloviny 18. století. Hlavní oltář je rámový, ze 60. let 18. století. O posvícení roku 1863 byl oltář kostela doplněn obrazem sv. Prokopa od Josefa V. Hellicha (obdržel za něj 400 zl.), přičemž sbírka na něj probíhala již od roku 1857 a vynesla 180 zl. Tento obraz je nesen dvojicí andělů, nad brankami jsou sochy sv. Václava a Ludmily. Čtveřice bočních oltářů pochází ze 2. poloviny 18. století a má obrazy malované nebo přemalované V. Víškem z Ústí nad Orlicí. Pouze na oltáři sv. Vojtěcha je původní barokní obraz ze 2. poloviny 18. století. Součástí vnitřního vybavení kostela bývala vzácná gotická monstrance z 15. století (v současnosti uložena v depozitáři). Dále musíme zmínit: barokní cínovou křtitelnici s nápisem: „M. F. N. W. A. W.“ z roku 1691, u schodiště se nacházející sousoší sv. Anny z roku 1777 a barokní malované antependium z roku 1691 v severní sakristii. Pozoruhodnou je rovněž kazatelna ve tvaru lodi na rozbouřených vlnách, což má představovat římskokatolickou církev. Ta byla 18. května 1994 prohlášena za kulturní památku. Cennou částí kostelního vybavení jsou i varhany z doby po roce 1741, jejichž stavitelem je pravděpodobně kralický varhanář Kašpar Wetzel starší. Tento nástroj prošel mnoha opravami, a to v letech: 1825 (Thomas Wokurka), 1833, 1839, 1846, 1848 (Georg Spanel), 1849, 1852, 1854, 1865 (Amadeus Hanisch), 1893-1894, 1900 (Josef Hubička), 1910 (Václav Poláček), 1929 (Václav Poláček), 1968 (František Čálek) a 1992-1995 (Ivan Červenka).

Pod kostelem se nachází krypta s křížovou klenbou na pilíře, ve které bylo nalezeno v říjnu 1890 celkem 34 mumií ze 17. a 18. století, mezi nimiž se nachází též Belgičanka Magdalena Grambová, rozená Reichlovna z Meldeku, zakladatelka krajkářství ve Vamberku, jež zemřela v roce 1671. Druhou výraznou mumií je tzv. „fext“, člověk, jehož kůže nemohla být podle legendy za života zraněna a která po smrti neshnila. Kdo jím byl nevíme, ale jednalo se o velmi vysokého člověka oproti ostatním, z čehož můžeme usuzovat, že nepocházel z tohoto kraje. V současnosti jsou mumie umístěny v broumovském benediktinském klášteře, kam byly v 80. letech 20. století převezeny poté, co byla při rekonstrukci porušena okolní kanalizace a do krypty začalo zatékat. O fextech se dá dozvědět více zde: https://www.moskyt.net/vamberecky-fext-a-jini-zmrzlici/. U presbytáře stojí kamenný kříž z roku 1808, který byl zrestaurován v roce 1993. Blíže kostela stávala až do roku 1898 kaple Krista Pána v žaláři v copovém slohu s freskami a jediným dřevěným oltářem z roku 1752, pořízená před rokem 1754 (podle některých pramenů v letech 1756 nebo 1757) farářem Vojtěchem Damiánem Rozvodou, která byla v roce 1844 opravena a po zmíněném požáru stržena.

Na věži a v sanktusníku visela původně čtveřice zvonů. 13. března 1675 byl na epištolní stranu zavěšen zvon s nápisem: „Tento zvon slit jest ke cti a chvále Pánu Bohu skrze Vácslava. Léta Páně MDXLIIII.“ Tento zvon z roku 1544 byl nazýván jako Bernard a v roce 1842 byl snesen a přelit. Následně byl nazván Floriánem (podle reliéfu sv. Floriána a sv. Trojice korunující Pannu Marii) a nesl text: „Lobet VnD ehret Die heILIge DreI eInIgIkeIt aLLe zeIt so Wie aVCH In eWIgkeIt. Gegossen von Karl Wilhelm Paul in Königgrätz.“ Na evangelijní straně se nacházely 2 zvony. Prostřední byl zván jako Salva a nesl částečně nečitelný nápis: „Maria, Johannes, …“ (podle Kalouska snad bylo třetí slovo „Salve či Salva“). Vážil přes 5 centů. Třetí zvon, zvaný jako Poledníček, měl na svém plášti text: „Já hlas volající, pojďte dobří i hříšníci sem do božího domu, vzdajte mu: totiž almužnu svatou. Goss mich Anton Franz Schneider in Königgrätz – Anno 1801.“ Jeho konec není znám, buď byl nahrazen jiným nebo došlo k jeho přelití. Čtvrtý byl nad chrámovou lodí umístěný Umíráček. Při požáru v roce 1898 všechny zvony spadly a musely být přelity. 18. října 1899 byly zavěšeny zvony: sv. Florián, sv. Prokop, sv. Václav a sv. Lidmila a 21. října téhož roku jimi bylo poprvé zvoněno. K rekvizici zvonů došlo za 1. světové války. 7. prosince 1916 byl zabaven největší zvon sv. Florián z roku 1898 a 21. září 1917 přišel kostel i o zbylé 2 zvony – sv. Václava a sv. Prokopa, jež vážily 169 kg a 45 kg. Zrekvírované zvony byly nahrazeny novými v roce 1922. 16. dubna 1942 došlo k rekvizici 4 zvonů a ve věži zůstal pouze Umíráček. Nový zvon sv. Prokop z dílny Marie Dytrychové-Tomáškové v Brodku u Přerova o výšce 65 cm, průměru 63 cm a s nápisem: „Zvon byl pořízen sbírkou občanů obcí Vamberka, Merklovic, Pekla, Lupenice, Rovně, Jahodova“ byl požehnán královéhradeckým biskupem Mons. Karlem Otčenáškem 15. prosince 1990. Z téže dílny pocházejí i další 2 zvony: 320 kg vážící sv. Václav s nápisem: „Jsem Václav, volám k naději“, a 88 kg vážící sv. Kryštof s textem: „Jsem Kryštof, nesu pokoj a radost“. Oba byly požehnány opět biskupem Otčenáškem 3. července 1993.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.118, 16.288)
Poslední aktualizace: 29.11.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Vamberk

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Kostel sv. Prokopa, opata ve Vamberku

Vamberk - nejen krajka
Vamberk - nejen krajka
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Při cestě do jižní části Orlických hor, nebo při výletu na hrad Potštejn, či k zámku v Častolovicích se můžeme zastavit ve Vamberku, resp. na Husově náměstí. Když se řekne Vamberk tak si zcela jistě většina z nás …
0.2km
více »
Vamberk
Vamberk
Městečko
hodnoceni 7/10
Vamberk leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Rychnov nad Kněžnou. Město se rozkládá v podhůří Orlických hor a převážně na levém břehu řeky Zdobnice. Město je známé svou…
0.2km
více »
Vamberk - Husovo náměstí, soubor památek
Vamberk - Husovo náměstí, soubor památek
Náměstí
hodnoceni 8/10
Husovo náměstí ve Vamberku, nabízí několik zajímavostí. Krom Muzea krajky je to zejména morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1699, který nechal postavit Adam Záruba z Hustířan. Nedaleko u základní školy byl v roce 1928 postaven pomník obětem 1. sv. války. Cca uprostřed náměstí stojí novorenesanční kašna z roku 1869 od Františka Veitha. Kašna původně sloužila jako…
0.2km
více »
Muzeum krajky Vamberk
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum krajky Vamberk
Muzeum
hodnoceni 8/10
Expozice provází návštěvníky vývojem krajky v Čechách od 18. století. Vychází z lidového krajkářství, naznačuje rozdíly v použití krajky v lidovém a měšťanském oděvu a také rozhodující slohové a pedagogické vlivy, které krajku měnily ve výrazu i funkci. Na tvorbu zakladatelských osobností české moderní krajky, která se stala světovým pojmem již ve dvacátých letech minulého století, navazují díla jejich …
0.3km
více »
XVI. Mezinárodní setkání krajkářek ve Vamberku
XVI. Mezinárodní setkání krajkářek ve Vamberku
Tipy a novinky
Ve dnech 28. – 30. června se ve Vamberku bude již po šestnácté konat Mezinárodní setkání krajkářek. Návštěvníci této akce se mohou těšit na bohatý program, na jehož přípravách se podílí osm organizací…
0.3km
více »
Tradiční vamberecké krajkářství zapsáno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
Tradiční vamberecké krajkářství zapsáno do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR
Tipy a novinky
Když zaslechnete jméno města Vamberk, často se vám k němu vybaví i slovo krajka. Vamberecká krajka je totiž proslulá jak v naší zemi, tak i po celém světě. Snaha o udržení tradice tohoto krásného řemesla se vyplatila. Tradiční vamb…
0.3km
více »
turistické rozcestí Vamberk - Husovo náměstí
turistické rozcestí Vamberk - Husovo náměstí
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází na Husově náměstí ve Vamberku, ukazuje turistům cestu do tří směrů. Po žluté ve směru Vamberk, žst - chata Na Vyhlídce, po modré ve směru Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí - Julinčino údolí, Říčky a po zelené ve směru Vamberk - Litice nad Orlicí.
0.3km
více »
Vamberk - muzeum krajky
Vamberk - muzeum krajky
Muzeum
hodnoceni 8/10
Muzeum krajky ve Vamberku se nachází ve spodní části náměstí naproti kostelu sv. Prokopa. Návštěvníkům nabízí expozici vývoje české krajky od 18. století. Zastoupeny jsou především krajky paličkované, ale i krajky zhotov…
0.3km
více »
Vamberk - kostel sv. Prokopa
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vamberk - kostel sv. Prokopa
Kostel
hodnoceni 9/10
Barokní Kostel sv. Prokopa ve Vamberku byl postaven v letech 1712-13 v místě kostela původního ze 14. století. V roce 1898 byl poničen, následná rekonstrukce vtiskla kostelu podobu v jaké je znám dnes. V kostele se nachází původní gotická monstrance z 15. století a barokní cínová křtitelnice z roku 1691. Pod kostelem se nachází krypta s dochovanými mumiemi z 17. a 18. století.…
0.3km
více »
Z Vamberka přes Vrbice (a Potštejn) přímo do Pekla
Z Vamberka přes Vrbice (a Potštejn) přímo do Pekla
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
I když by se to někomu podle názvu článku nemuselo zcela pozdávat, jedná se o výlet velmi příjemný až romantický. Výlet, který kromě slavné vamberské krajky nabídne i půvabné památky,…
0.4km
více »
turistické rozcestí Vamberk - žst. nádraží
turistické rozcestí Vamberk - žst. nádraží
Rozcestí
hodnoceni 5/10
Turistický rozcestník, který se nachází ve Vamberku u nádraží, ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po žluté ve směru Vamberk, žst - chata Na Vyhlídce a po modré ve směru Kostelec nad Orlicí, Doudleby nad Orlicí - Julinčino údolí, Říčky.
0.5km
více »
Vamberk – sochy českých světců na Malém Karlově mostě
Vamberk – sochy českých světců na Malém Karlově mostě
Socha
hodnoceni 8/10
Kamennému mostu, který ve východočeském Vamberku překlenuje řeku Zdobnici, se celkem právem říká „Malý Karlův most“. Je sice podstatně mladší než jeho starší pražský „bráška“, ale svou…
0.5km
více »
Vamberk - most přes Zdobnici
Vamberk - most přes Zdobnici
Most
hodnoceni 9/10
Vamberecký kamenný most přes řeku Zdobnici byl postaven v letech 1864 - 65, pro svoji sochařskou výzdobu je nazýván Malý Karlův most. Autorem soch je sochařský mistr Harnach z Vysokého Mýta. Sochy českých světců p…
0.5km
více »
Vamberk - kaple sv. Barbory
Vamberk - kaple sv. Barbory
Kaple
Hřbitovní Kaple sv. Barbory byla postavena v barokním slohu roku 1697, jedná se o nejstarší památku ve městě. Na přilehlém hřbitově se nalézají hrobky místních významných rodáků, např. loutkařské rodiny Kopeckých,…
0.5km
více »
Kaplička Všech svatých u Vamberka
Kaplička Všech svatých u Vamberka
Kaple
Malebná barokní kaplička Všech svatých byla opravena v roce 1826 za papeže Lva XII., o čemž vás informuje nápis nad jejím vchodem.V roce 1866, za prusko-rakouské války, probíhaly bitvy i …
0.6km
více »
Vamberk - Litice
Vamberk - Litice
Trasa
Až se někdy pojedete podívat do Vamberka do Muzea krajky, spojte svůj výlet s krásnou relaxační procházkou. Auto nechte nejlépe v Doudlebách, do Vamberka si sjeďte "Kufrem" po místní lokálce…
0.6km
více »
Vamberk - Studánka - Ivanské jezero - Rychnov nad Kněžnou
Vamberk - Studánka - Ivanské jezero - Rychnov nad Kněžnou
Trasa
hodnoceni 8/10
Slibované krásné počasí na velikonoční neděli si žádalo nechat práci prací a vyrazit do probouzející se jarní přírody. Trochu to komplikoval čas posunutý v noci o hodinu dopředu, komu by se …
0.6km
více »
Zajímavá expozice starých technických exponátů a kuriozit ve Vamberku
Zajímavá expozice starých technických exponátů a kuriozit ve Vamberku
Muzeum
Přijíždíme-li do Vamberku od Žambeku po Žamberecké ulici míjíme po levé straně náměstí Dr. Lützova, zde odbočíme vlevo do Bulharské ulice. Na rohu ulice a náměstí stojí starý dům z…
0.7km
více »
Peklo nad Zdobnicí (Vamberk) - krytý dřevěný most
Peklo nad Zdobnicí (Vamberk) - krytý dřevěný most
Most
hodnoceni 10/10
V malé vísce Peklo, která je dnes už částí města Vamberk, najdeme krásnou technickou i kulturní památku pocházející z roku 1840. Tou je roubený krytý most nad řekou Zdobicí, který je u nás…
1.9km
více »
Dřevěný věšadlový most u Pekla nad Zdobnicí
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dřevěný věšadlový most u Pekla nad Zdobnicí
Most
hodnoceni 9/10
Jižně od obce Peklo nad Zdobnicí byl v r. 1840 vybudován přes řeku krytý dřevěný most věšadlové konstrukce. Je 17,2 m dlouhý a uvnitř přes 5 m široký. Vnější šířka mostu je 6,2 m, díky čemuž p…
2km
více »
Pozoruhodné fresky na zámku v Doudlebech
Pozoruhodné fresky na zámku v Doudlebech
Tipy na výlet
hodnoceni 6/10
Doudlebský zámek nalezneme nedaleko Vamberka. Jedná se o zámek s nádhernými interiéry, který by určitě neměl ujít vaší pozornosti. Kromě nádherných interiérů je zámek také jedinečný tím, že od jeho postavení patři…
2.3km
více »
Zámek Doudleby nad Orlicí  klenot východních Čech
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Doudleby nad Orlicí klenot východních Čech
Tipy a novinky
hodnoceni 10/10
Malebný, pozdně renesanční zámek plný ojedinělostí a unikátů, kde zaplesá srdce nejen historikům. Příjeďte pro poučení i zábavu, do příjemného prostředí s nádechem bohaté historie. …
2.3km
více »
Doudleby nad Orlicí
Doudleby nad Orlicí
Zámek
hodnoceni 7/10
Malebný zámek stojí na pravém břehu řeky Divoké Orlice. Zámek se nachází na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji. Jednopatrový zámek má čtyři křídla, obklopující arkádové nádvoří. Vnější fasády včetně komínů zdobí …
2.4km
více »
Zámek Potštejn
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Potštejn
Zámek
hodnoceni 8/10
Barokní zámek v Potštejně je dalším důvodem, proč toto malé městečko navštívit. Nachází se v centru obce a protože byl za komunistického režimu značně poničen, prochází v současnosti…
4.4km
více »
Hrad Potštejn
Hrad Potštejn
Hrad
hodnoceni 9/10
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
4.4km
více »
Potštejn - hrad
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Potštejn - hrad
Hrad
hodnoceni 9/10
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
4.8km
více »
Rychnov nad Kněžnou
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rychnov nad Kněžnou
Zámek
hodnoceni 8/10
Raně barokní zámek se vypíná nad údolím Kněžné a je výraznou dominantou města Rychnova nad Kněžnou, nacházejícího se v Královéhradeckém kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do…
5km
více »
Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou
Město
hodnoceni 8/10
Rychnov nad Kněžnou leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradec Králové. Město se rozkládá pod vrcholky Orlických hor a na levém břehu řeky Kněžná. Jihozápadním směrem od města byl založen rozlehl…
5.1km
více »
Kostelec nad Orlicí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kostelec nad Orlicí
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského, jehož rodině kostelecké panství patřilo od roku 1796.…
6.3km
více »
Častolovice-zámek
Častolovice-zámek
Zámek
hodnoceni 9/10
Častolovice jsou v okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli, 8 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou a 2,5 km západně od Kostelce nad Orlicí. Zámek je u hlavní silnice na Hradec Králové, na soutoku…
7.4km
více »