Vamberk - nejen krajka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Při cestě do jižní části Orlických hor, nebo při výletu na hrad Potštejn, či k zámku v Častolovicích se můžeme zastavit ve Vamberku, resp. na Husově náměstí.
Za čím jedeme?
Když se řekne Vamberk tak si zcela jistě většina z nás vybaví Vambereckou krajku. Muzeum krajky se nalézá v západní (dolní) části náměstí. Expozice v muzeu návštěvníky seznamuje s historií krajkářství od 18. století až do současnosti. Vznik muzea, resp. sbírkový fond, souvisí se vznikem krajkářské školy v roce 1889. Zastoupeny jsou především krajky paličkované, ale i krajky zhotovené jiným způsobem. Zastoupena jsou díla, které reprezentovala Československo na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a Montreal 1967.
Provozní doba muzea:
květen - září: út - ne 9:00-12:00 a 13:00-17:00
duben - říjen a listopad - březen út - ne 9:00-12:00 a 13:00-16:00
Vstupné: dospělí 30,- Kč; studenti, důchodci 15,- Kč; děti do 6 let zdarma
Kontakt:
Muzeum krajky
Vilímkova 88, 517 54 Vamberk
tel: 494 541 518
e-mail: muzeum.vamberk@seznam.cz
www.moh.cz
Vamberk, ale není jen krajka. Naproti muzeu se nalézá barokní kostel sv. Prokopa. Postaven byl v letech 1712-1713 v místě kostela původního ze 14. století. V roce 1898 byl poničen, následná rekonstrukce vtiskla kostelu podobu v jaké je znám dnes. V kostele se nachází původní gotická monstrance z 15. století a barokní cínová křtitelnice z roku 1691. Pod kostelem se nachází krypta s dochovanými mumiemi ze 17. a 18. století. U schodiště pod kostelem se nachází sousoší sv. Anny z roku 1777, v průčelí kostela pak najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého.
Na Husově náměstí se také nalézá několik zajímavostí. Krom Muzea krajky a kostela je to zejména morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1699, který nechal postavit Adam Záruba z Hustířan. Cca uprostřed náměstí stojí novorenesanční kašna z roku 1869 od Františka Veitha. Kašna původně sloužila jako zásobárna pitné vody, dnes je využita jako fontána. Východní (nejširší) straně náměstí dominuje socha Mistra Jana Husa z roku 1904.
Nejstarší památkou ve městě je však hřbitovní kaple sv. Barbory, která byla postavena v barokním slohu roku 1697. Na přilehlém hřbitově se nalézají hrobky místních významných rodáků, např. loutkařské rodiny Kopeckých, nebo hraběte Lützova. U hřbitova se také nalézá několik památných stromů, např. jírovec maďal, dub letní, 2 jasany ztepilé a 13 lip malolistých.
Vamberk má i svůj malý Karlův most, jak je pro svoji sochařskou výzdobu, nazýván most řeku Zdobnici. Most byl postaven v letech 1864 - 65. Autorem soch je sochařský mistr Harnach z Vysokého Mýta. Sochy českých světců představují sv. Ludmilu, sv. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa, sv. Metoděje, sv. Václava, sv. Vojtěcha a pomník ukřižování.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Stylovým názvem nabízí přímo na náměstí své služby Hotel Krajka, viz: http://www.hotelkrajka.cz/
Vhodným místem k zastavení na dobrý obídek je Motorest Lípa, který se nalézá mezi Týništěm nad Orlicí a Kostelcem nad Orlicí, viz: http://www.motorestlipa.cz/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo se každopádně to, že přes náměstí již nejezdí tranzitní Doprava, dobudovaný obchvat, ve směru na Ústí nad Orlicí, městu neskutečně pomohl.
Ostatní informace
Kontakt na Informační centrum města Vamberk je zde, https://www.turistika.cz/mista/vamberk-infocentrum