Vamberk – sochy českých světců na Malém Karlově mostě
Kamennému mostu, který ve východočeském Vamberku překlenuje řeku Zdobnici, se celkem právem říká „Malý Karlův most“. Je sice podstatně mladší než jeho starší pražský „bráška“, ale svou sochařskou výzdobou se mu – minimálně v početní síle – takřka vyrovnává. Těch soch zde totiž najdeme celkem osm a jedná se o pozdně klasicistní plastiky českých světců a Ukřižovaného.
Silniční kamenný tříobloukový most ve Vamberku pochází z let 1864 až 1865 a roku 1864 také vznikly v dílně vysokomýtského sochaře Eduarda Harnacha všechny skulptury. Dvě z nich (sv. Cyrila srazilo auto, krucifix poškodil vandal) musely být nedávno demontovány a po následné rekonstrukci vráceny zpět na své místo. Sochy jsou vytesány z jemnozrnného pískovce nazelenalé barvy.
Harnachovy pozdně klasicistní plastiky zobrazují zemské patrony sv. Prokopa, sv. Ludmilu (první česká světice), sv. Cyrila (Konstantina, Kyrilla, Crhu), sv. Metoděje, sv. Jana Nepomuckého (Johánka z Pomuku), sv. Václava a sv. Vojtěcha (Adalberta), které ještě doplňuje kříž se Spasitelem (Ježíšem Kristem z Nazaretu).
Boční čela mostu tvoří pískovcové bloky s korunou, na které je všech osm pískovcových soch (po čtyřech na každé straně) osazeno. První dvojici ve směru od vamberského Husova náměstí tvoří sv. Prokop a sv. Vojtěch, druhou sv. Ludmila se sv. Václavem, třetí Krucifix a sv. Jan Nepomucký a čtvrtou, bratrskou, sv. Cyril se sv. Metodějem. Každá ze soch stojí na hranolovém podstavci s římsovou hlavicí. Každý hranol obsahuje obdélné zrcadlo s nápisem vztahujícím se k příslušnému světci.
Most i sochy jsou jako celek památkově chráněny již od května roku 1958.