Kotěrova vila na Vinohradech
Jan Kotěra, zakladatel české moderní architektury, pochází z Brna, jeho stavby však zdobí města celého Česka. Výjimkou není ani Praha. Zde také Kotěra našel svůj domov. Jeho architekt si v Praze svůj domov přímo vytvořil, konkrétně v Hradešinské ulici na Vinohradech. Do rodinné vily se přestěhoval ze svého bytu v Jenštejnské ulici kolem roku 1909. Dodnes Kotěrova vila pražské Vinohrady zdobí, podobně jako sousední vila architekta Josefa Bertla nebo vila průmyslníka Emila Kolbena.
Inspirace několika směry
Jan Kotěra byl při návrhu své vily na Vinohradech částečně ovlivněn kontaktem s holandskou a anglickou architekturou, částečně vlastními představami o moderním bydlení. Ovlivnil ho nizozemský architekt Henrik P. Berlage, ale i jeho spolužák z akademie Josef Hoffman, architekt vilových staveb předměstí Vídně. Na rozdíl od Hoffmanovy Hochstätterovy vily ve Vídni je Kotěrova vila na pražských Vinohradech jednodušší. Jednoduchost a čistota stylu je Kotěrovi vlastní.Jednopatrová Kotěrova vila s podkrovím z let 1908 – 1909 je zhmotněním myšlenky, že funkce si najde formu. V tomto případě jde o patrový blok s hranolovitou věží, ve které je umístěno schodiště. Nižší část je zakončená terasou s výhledem do zahrady.
Kotěrova vila Vinohrady představuje přechod od dekorativní secese k racionální moderně s přísnou stavební logikou. Je oproštěná od zdobnosti, kterou ji však dodává hrubě texturovaná omítka a režné zdivo, typické pro Kotěrovu tvorbu.
Umělecká všestrannost
Kotěra své stavby pojímal jako celkové umělecké dílo, tzv. Gesamtkunstwerk. Jako autor v něm sám navrhoval sebemenší detaily včetně zakomponování umění přátel ze skupiny Spolku výtvarného umění Mánes. Do přijímacího salónu Kotěrovy vily se tak dostal například obraz malíře a grafika Jana Preislera.Moderní Vinohrady
Kotěrova vila, dvojvila bratří Čapků architekta Ladislava Machoně, Wenigova vila stejného architekta, Müllerova vila na Dykově ulici architekta Aloise Dryáka a další noblesní stavby z konce 19. a počátku 20. století dávají Vinohradům jejich atraktivní podobu až do současnosti. Podílí se na ní také zdejší parky Riegrovy sady či Havlíčkovy sady, tzv. Grébovka. Právě nedaleko Grébovky aktuálně vyrůstá novostavba společnosti PSN Vila dům Na Vinici.Vila dům Na Vinici odkazuje na pozoruhodnou vilovou zástavbu ze začátku minulého století, přitom dýchá mladistvým elánem. Respektuje tradiční hodnoty bydlení a současně zohledňuje všechny standardy moderního života. Do čtyřech pater domu se vešlo 27 bytů o dispozicích 1+kk až 3+kk, doplňují je balkony a předzahrádky. V suterénu je pak obyvatelům domu k dispozici parkovací stání a úložné sklepní prostory Více na webu projektu tady...