Praha (Vinohrady) - Pavilon Grébovka (historická kavárna s kuželnou)
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
Nedílnou součástí „viničního“ areálu Grébovka, který dnes nese název Havlíčkovy sady, je také zajímavá a půvabná stavba pocházející z let 1881 až 1888 a známá jako Pavilon s kuželnou. Vznik pavilonu je spojen zejména se dvěma jmény – stavebníka a bohatého pražského podnikatel Moritze Gröbeho a významného architekta Josefa Schultze, který byl jinak při budování Grébovky hlavně spolupracovníkem A.V. Barvitia a při návrhu Pavilonu zřejmě vycházel z jeho koncepce .
Pavilon byl postaven na půdorysu písmene „U“, přičemž v jednom postranním křídle byl vybudován kuželník a ve druhém střelnice zvaná lukostřelna. Hlavní stavbu navíc doplňovaly různé altánky a tzv. letní salony. Hrála zde živá hudba a Moritz Gröbe Pavilon se dvěma prosklenými křídly současně využíval jako přijímací salon i místo k odpočinku, sportovnímu vyžití a zábavě. V tzv. zahradní herně pro hosty nechyběly ani šachové stoly a podobné „atrakce“.
Stěny interiéru byly vyzdobeny malbami (ty nejstarší jsou připisovány Adolfu Liebscherovi, autor těch secesních zůstává nadále neznámý) a patřičně „naučně“ působily oba německé nápisy. Ten nad hlavním vstupem sděloval, že „Kdo nemá rád víno, ženy a zpěv, ten zůstává bláznem celý život“, ten druhý oznamuje, že „Víno dělá veselé lidi, voda mokrou kůži“. A to lze jen těžce zpochybnit.
Když byl v roce 1906 park zpřístupněn veřejnosti, fungovala v Pavilonu kavárna a letní restaurace. V průběhu roku 1918 sem byly umístěny – na svou dobu velmi moderní - Jesle generála Pellé určené pro kojence i děti ve věku od 3 do 6 let. V závěru II. světové války byl Pavilon poškozen při bombardování Prahy spojeneckými vojsky, ale byl opraven a sloužil dál jako jesle. Až po jejich uzavření a nedlouhému provozování pavilonské hospody začal objekt chátrat, aby se v 90. letech stal skladištěm.
Samotný Pavilon je postaven z kombinace dřevěných prvků a hrázděného zdiva. Je škoda, že v roce 1927, kdy zde byly jesle, došlo ke stržení východního křídla a jeho nahrazení novodobou přístavbou. Následně byly také zazděny portály vstupních dveří. Při obnově vnějšího pláště historické budovy bylo k Pavilonu přistavěno nové prosklené moderní křídlo a v I. desetiletí 21. století (2004 až 2009) byla zahájena velké rekonstrukce, při níž byly obnoveny nástěnné malby, hrázděné zdivo, střecha, podlahy a veškeré vnitřní instalace. Na místě někdejší střelnice bylo dostavěno třetí křídlo s venkovní terasou, které slouží jako kavárna, občerstvení i sociální zařízení.
V současné době je Pavilon v Havlíčkových sadech součástí souboru památkově chráněných objektů Grébovka. Díky své unikátní atmosféře i jedinečnému stylu si to jistě zaslouží.