Vršovický zámeček neboli Rangherka: Jak šel čas v srdci Vršovic?
Nejenom na Vinohradech, také na území pražských Vršovic se dříve rozkládaly vinice. Na území Vršovického zámečku stála v minulosti usedlost zvaná Špendlikářka, kde se vedle pěstování vinné révy věnovali i pěstování moruší, resp. chovu bource morušového. V polovině 19. století, kdy se sem dostal obchodník Giuseppe Rangheri z Lombardie však morušové sady chátraly. Ital se zasloužil o jejich obnovu. Na místě také postavil továrnu na výrobu hedvábí, honosnou dvoupatrovou budovu.
S Rangherim ve Vršovicích nastal rozkvět hedvábnictví, bohužel zase zmizel se smrtí Rangheriho. V roce 1882 továrna na hedvábí přešla do správy vršovické obce. Na přelomu století pak byla přestavěna v novorenesančním stylu. Z továrny se stal Vršovický zámeček, tzv. Rangherka. Z morušových sadů se staly městské okrasné sady, které dostaly jméno po vršovickém starostovi JUDr. Josefu Heroldovi.
Vršovice aktuálně
Dodnes je Vršovický zámeček, tzv. Rangherka ozdobou Heroldových sadů. Po rekonstrukci z roku 2010 slouží jako domov pro seniory, ale využívá ho i radnice Prahy 10, primárně jako obřadní síň. Radnice, resp. Národní výbor Prahy 10 dokonce v zámečku svého času sídlil, než se přesunul do budovy na sídlišti Vlasta ve Vršovické ulici.Aktuálně se plánuje i rekonstrukce budovy radnice ve Vršovické spolu s přilehlým prostranstvím. Městská část chce opravy spustit v roce 2022. Trvat by měly do roku 2024 a stát asi 1,1 miliardy korun.
Další velkolepá proměna čeká i vršovický industriální areál Koh-i-noor, který je situován přímo naproti radnice. Tentokrát jde o akci soukromého investora, kterým je společnost PSN. Ta areál bývalé firmy Waldes vlastní od roku 2017. Brownfield by se v režii PSN měl proměnit na moderní obytnou zónu s restauracemi, kavárnami a dalšími službami pro veřejnost. Návrh renomovaného studia Jakub Cigler Architekti počítá s využitím některých původních historických prvků, aby zachoval osobité kouzlo starých továrních budov.