Loading...
Turistické cíle • Vinařský cíl
Půvabný dřevěný altán Grébovka ve vinohradských vinicích je nejen zajímavou historickou památkou, ale také příjemným vyhlídkovým místem, originálním výstavním prostorem i jednou z nejromantičtějších vináren celé Prahy, nabízející víno z vinice, na které roste právě pod Vámi. Zrekonstruovaný objekt tak rozhodně stojí za návštěvu.
Pozoruhodný altán vznikl díky tomu, že si někdy mezi lety 1871 až 1888 nechal uprostřed někdejších vinic postavit Moritz Gröbe neorenesanční vilu, kterou tento dřevěný altán doplňoval. Oboje bylo postaveno podle návrhů architektů Antonína Barvilla a Josefa Schulze. Ve své době sloužil viniční altán také jako hudební pavilon i jako vyhlídka do zalesněného údolí Botiče.
Kolem altánu také nechal podnikatel Gröbe obnovit císařskou vinici, která rychle proslula svým lahodným vínem. Samotný viniční altán stojící na kamenné terásce byl s Gröbeho vilou propojen brankou a kamenným schodištěm. Altán je dvoupatrový a vybudovaný z dřevěných prvků. Po stranách prvního podlaží najdeme dvě symetrická křídla a pergoly.
Na konci II. světové války byl altán i jeho okolí vážně poškozen a protože pak nebyl dlouhý čas nijak opravován, hrozilo jeho zřícení. Změna k lepšímu nakonec přišla až po pádu komunistické vlády v roce 1989. Rekonstrukce celého areálu dnešních Havlíčkových sadů probíhala v letech 2003 až 2007 (konkrétně u viničního altánu se jednalo o roky 2003 a 2004), a to na základě umělecko – historického průzkumu.
Při opravě viničního altánu byly vytvořeny repliky většiny původních dřevěných částí stavby, což se týkalo i dekorativních prvků. Díky tomu se horní patro altánu stalo oblíbeným místem pro konání svatebních obřadů. Nově přibyl prosklený prostor vinárny, který je určen také pro různé výstavy a společenské akce.
Po necelých dvaceti letech – konkrétně v roce 2020 – musel být altán opraven … a mohli za to paradoxně naši památkáři. Altín je totiž se souborem ostatních staveb Grébovky chráněnou kulturní památkou a díky tomu nemohou být jeho dřevěné části nijak speciálně ošetřeny. I tak se ale o tomto altánu říká, že neslouží jen k občerstvení (hlavně bohatá nabídka kvalitních vín, ale i kavárna nebo točené pivo) či svatbám a kulturním akcím, ale i pro potěchu z vyhlídky do údolí Botiče a zažití zdejšího genia loci. Koneckonců zdejší vinice je poprvé písemně zmiňována již ve 14. století, kdy zde nechal Karel IV. vysázet francouzskou vinnou révu k větší slávě Prahy. A snad právě víno z této vinice poté slavně popíjeli s panem Buškem z Velhartic.
V každém případě je viniční altán skvělým odpočinkovým i vyhlídkovým místem a celý areál Grébovky vlastně i dobrým tipem na příjemný výlet.