Kroměříž – katalpa v Podzámecké zahradě
Turistické cíle • Památný strom
Jestliže Podzámecká zahrada patří k tomu nejzajímavějšímu, co nám Hanácké Athény nabízí, můžeme pozoruhodnou katalpu zařadit k nejcennějším „atrakcím“ tohoto parku. Je proto docela překvapivé, jak málo informací o tomto stromu existuje a jak moc se ty dosažitelné rozcházejí. Jednotlivé informační zdroje se nejsou schopny shodnout ani na tom, jestli se jedná o strom památný a chráněný nebo „jen“ významný (B je zřejmě správně), natož pak na jeho stáří. Podle některých zdrojů byl totiž tento strom zasazen někdy mezi roky 1835 až 1850, podle jiných je doložitelný teprve v roce 1883.
Katalpa (Catalpa syringaefolia), která běžně roste ve východní Asii, západní Indii a na americkém kontinentu je u nás nejznámější jako severoamerický druh katalpa trubkovitá, což platí také pro Kroměříž. Již v I. polovině 18. století se stala velmi oblíbenou dřevinou krajinářských parků, protože přes svou nevelkou výšku (cca okolo 15 m) působí díky rozložité koruně v kompozici zahrady výjimečným dojmem. Strom má neobvykle velké srdčité listy dosahují délky až 20 cm a bílé zvonkovité květy s purpurovými a žlutými skvrnami. Ty později nahradí plody připomínající 40 cm dlouhé fazole. Dřevo katalp je měkké, ale trvanlivé, takže je často vyhledávané řezbáři, kteří z něj vyrábí nábytek, hudební nástroje i nosníky.
V kroměřížské Podzámecké zahradě najdeme několik takových stromů – navíc různého stáří – ale tou nejoblíbenější a nejznámější zůstává katalpa rostpucí na louce v zadní části zahrady. Její kmen se před mnoha lety zbortil a hustá těžká koruna klesla k zemi (podle záznamu z počátku minulého století prý celým kmenem katalpy prorůstá střemcha, jejíž semeno se kdysi ujalo v koruně katalpy ... a kmen katalpy následně neunesl tíhu rychle rostoucího keře střemchy). Strom naštěstí nezahynul, větve padlé k zemi zakořenily a dnes má tato katalpa nebývale mohutnou korunu.
V rámci projektu Revitalizace porostů Podzámecké zahrady byla stará katalpa s pokrouceným kmenem prořezána a vyčištěna. Nadále však platí, že do tohoto stromu může každý kdykoliv vstoupit a obdivovat další pozoruhodné umělecké dílo Matky Přírody v podobě bizardně pokroucených a spletených větví.