Loading...
Má tvar lichoběžníku o rozměrech 100 x 30 metrů a jeho parčíkově upravená plocha odděluje nejseverovýchodnější část historického jádra od bloku domů s obchody. Zároveň je rynek spojnicí mezi ulicí Vejvanovského a třídou Tovačovského. V jižní části z něj mezi budovou základní školy a základní umělecké školy vybíhá Moravcova ulice ústící u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Riegrově náměstí. Největší ozdobou jinak trochu nevýrazného Komenského rynku je socha „učitele národů“ (podle ní dostal jméno), která stojí v parčíku před historizujícím objektem základní školy.
Ten byl slavnostně otevřen 1.října 1905, což se v Kroměříži stalo velkou kulturní událostí. Byla to totiž po více jak dvacetiletém úsilí první česká dívčí škola. Jen o pár let později byla přejmenována na Měšťanskou školu Jana Ámose Komenského. Roku 1915 byla zprovozněna i druhá část školy, ozdobena nápisem „Škola základ života“ a místní se nad ní dmuli pýchou. Dlouho jim to bohužel nevydrželo: začátkem první světové války se odsud museli žáci spolu s kantory vystěhovat, neboť škola byla změněna na vojenskou nemocnici a vrátili se nazpět až v roce 2019. Roku 1938 změnil vzdělávací institut svůj název na Újezdní měšťanskou školu dívčí. Změna školy na kasárna a lazaret přišla za druhé světové války a „normální“ vyučování v ní bylo opět zahájeno až 22.května 1945.
Dlužno dodat, že od té doby už škola slouží svému účelu...
Pomník Jana Ámose Komenského byl v parčíku před školou slavnostně odhalen v říjnu 1931. Autorem sousoší se stal brněnský sochař akademik Josef Axmann. Bronzové sousoší tvoří skulptura učitele národů a dívenky čtoucí si knihu, které jsou umístěny na vysokém kamenném soklu se jménem ústřední stojící postavy. Mistr sochař byl perfekcionalistou a proporce těla a hlavy Komenského se snažil vytvořit co nejpřesněji podle jeho pozůstatků v Naardenu.