Kroměříž - měšťanský dům s bílými ženskými maskarony
Turistické cíle • Měšťanský dům
Mezi kroměřížské domy, které zaujmou na první pohled, jistě patří také ten na adrese Vodní č.p. 88/24. Jedná se o dvoupatrový měšťanský dům s půdním polopatrem a výrazným členitým štítem, v jehož podobě se výrazně projevuje baroko a secese. Autora jeho původní podoby ani stavitele dnes už sice neznáme, ale víme, že jeho současnou fasádu navrhl architekt Felix Skibiňský.
Dům s dvorním traktem najdeme v jihovýchodní frontě Vodní ulice, má středověký původ a v období baroka už byl „pouze“ přestavěn. Svou současnou podobu ale získal teprve poslední významnou přestavbou, která zde proběhla v roce 1901. Jeho přízemí charakterizuje obchodní část se dvěma výklady a velmi úzký vstup.
První patro má původní čtyřosé členění a jeho nejvýraznějším prvkem zůstává štuková výzdoba, zejména v podobě ženských maskaronů. Ty v meziokenních plochách doplňuje vegetabilní dekor nad kordonovou římsu. Dodatečně vystavěné druhé patro je členitější, a to zejména díky segmentově zaklenuté lodžii. Vrchol pak tvoří vysoký atikový profilovaný štít zakončený vázou.
Vnitřní dispozice přízemí a sklepů zůstává do jisté míry gotická, klenby jsou však již barokní (valené) nebo klasicistní (placky). První patro je plochostropé, druhé již čistě secesní.
Dům s bílými ženskými maskarony je - pro Kroměříž tradičním - osmičkovým fenoménem. Naší chráněnou kulturní památkou se stal hned v květnu roku 1958, od října roku 1978 je součástí kroměřížské památkové rezervace a od prosince 1998 patří i k nárazníkové zóně světového dědictví UNESCO.
Zajímavý je také fakt, že většina turistů (včetně autora článku) si tohoto domu poprvé všimne při průhledu Ztracenou ulicí z věže kroměřížského zámku.