Loading...
Socha Úrodná Haná, kterou najdeme v Podzámecké zahradě v Kroměříži poblíž jejího východního okraje u ulice Vejvanovského příliš nekoresponduje s faktem, že zámek býval letním sídlem olomouckých biskupů (a arcibiskupů). Prostě u církevního hodnostáře bychom čekali nějakou cudnější sochu, než v podstatě odhalenou postavu něžného pohlaví.
Omluvou je ovšem fakt, že socha je vlastně takřka moderní. Pokud tedy přijmeme fakt, že dílo bylo zhotoveno pro ozdobení kroměřížské zemědělské výstavy. Autorem díla byl Antonín Ivanský (1910–2000). Výstava se uskutečnila v přelomovém roce 1948, tedy v době kdy náboženská témata přestávala být tak říkajíc vhodné k veřejné prezentaci.
Ženská postava je umístěna na kamenném hranolovém podstavci. Perzonifikace úrodného území okolní Hané je v mírně nadživotní velikosti (vlastně ani nevíme jak by taková patronka mohla být vysoká). Žena plnějších tvarů levou rukou přidržuje obilné stvoly s plnými klasy. V pravé ruce drží srp, který jistě brzy úrodu sklidí. Socha v parku je vcelku pojatá ještě tradičně, v roce 1983 přibyla do Kroměříže další Haná, kterou najdeme na jednom ze zdejších sídlišť. Ta je přeci jen už poněkud moderněji ztvárněná.
Autor Úrodné Hané většinu tvůrčího života prožil v Ostravě. Během válečných let 1938–45 se zapojil do odboje. Byl zatčen a vězněn, mj. v Mauthausenu. Nemusíme se tak příliš divit, že jeho poválečná tvorba je ideově silně spjatá se stylem socialistického realismu, který již můžeme v kroměřížské soše objevit. Naštěstí ztvárnění ženské postavy je univerzální v každé době, než aby tu stála nějaká zasloužilá družstevnice, než potažmu nějaký dělnicko-rolnický vůdce...