Loading...
Návštěvník toulající se historickým jádrem Kroměříže se dřív nebo později dostane i do jeho jižní části na Riegrovo náměstí. Bylo pojmenováno po významném učenci a politikovi – Františku Ladislavu Riegrovi, který ve městě jakožto poslanec říšského sněmu pobýval v letech 1848 – 49. Tenhle menší rynek na první pohled nedosahuje pompéznosti hlavního náměstí, ale ani on není o různé zajímavé pamětihodnosti ochuzen a vnímavý pozorovatel jistě ocení mnohé z celkem 18 kulturních památek, které se zde nalézají.
K těm nejvýznamnějším a nepřehlédnutelným patří chrám Nanebevzetí Panny Marie. Farní kostel nechal na Riegrově náměstí (tehdy se pochopitelně jmenovalo jinak) postavit olomoucký biskup Bruno ze Šaumburka už roku 1247. Zhruba o sto let později zde vzniklo Literátské bratrstvo Nanebevzetí Panny Marie a sv.Michala Archanděla, které svoji činnost vyvíjelo ve stejnojmenném chrámu a nedalekém kostelíku.
Farnost vzkvétala až do třicetileté války, kdy došlo v létě roku 1643 ke katastrofě: za pomoci revoltujících Valachů švédské vojsko pod vedením generála Torstensona Kroměříž dobylo, vydrancovalo a celé zapálilo. „Ohnivý kohout“ nesmírně poškodil i kostel Nanebevzetí Panny Marie, ze kterého zůstaly jako němá vyčítka k nebesům trčet jen holé obvodové zdi a jádro věže. K obnově kostela došlo až roku 1724 a jeho nová podoba - dle návrhu, který vypracoval Ignác Cyrani von Belleshaus – zdobí rynek od roku 1736. Z toho původního kostela zůstalo jen již zmiňované jádro věže a interiér je barokní.
Po roce 1909, kdy byl ve městě regulován tok řeky Moravy, byly z mostu přes ni odstěhovány sochy sv.Cyrila a Metoděje, sv.Václava a sv.Vendelína a umístěny u chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Skulptura sv.Vendelína se bohužel časem uvolnila z podstavce a po pádu na zem rozbila a byla nahrazena sochou sv.Anny.
Od konce minulého století se kostel postupně renovuje. V dolní části kostelní věže byla umístěna pamětní deska J.Mlčákovi, který v roce 1945 vyvěsil z okna věže prapor a byl za to Němci zastřelen.
V roce 1996 chrám dostal novou fasádu, roku 2001 novou střechu, 2004 byla restaurována vitrážová okna, o čtyři roku později balustráda a roku opraven 2015 oltář 14 svatých apoštolů. Jedná se o nádhernou dřevořezbu z lipového a borového dřeva, která dosahuje na výšku 8 m, šíře 4 metry a jejímž ústředním motivem je obraz Madony držící Ježíška, umístěný vedle stylizovaného stromu.
Dalšími skvosty interiéru jsou dva boční oltáře od Ondřeje Zahnera, kterýžto mistr sochařský má na „svědomí“ i některé skulptury umístěné na monumentálním olomouckém sloupu Nejsvětější Trojice, který se po právu dostal do hledí a pod ochranu organizace, známé jako UNESCO...