Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kunovice leží jižně od Uherského Hradiště. Pokud pojedete autem, na motorce, kole či půjdete pěšky, tak zjistíte, že obě města velice těsně sousedí.
Kunovice byly od roku 1971 součástí města Uh. Hradiště jako jeho městská část. V roce 1990 se občané v místním referendu vyjádřili pro osamostatnění a tak od 1. ledna 1991 jsou Kunovice samostatné. V roce 1997 byly Kunovice prohlášeny městem.
O dlouhodobém osídlení Kunovic a okloí svědčí mnoho archeologických nálezů již ze starší doby kamenné. V době Velké Moravy bylo na území dnešních Kunovic několik osad, jež hlavně střežily přístup k centru Velkomoravské říše. První písemná zmínka o Kunovicích pochází z 13. ledna 1196, kdy zde byla datována listina olomouckého knížete Břetislava pro klášter Hradisko u Olomouce se zaznamenaným místem jednání - Cunovicz.
Místo dnešního kostela je místem, kde kostel nebo kaple stávaly od nepaměti.
Současný kostel sv. Petra a Pavla je jednolodní se čtyřbokou věží ve východním průčelí s 38m délky a 13m šířky. Kostel byl posvěcen 14. října 1803 olomouckým světícím biskupem Aloisem Josefem, hrabětem Krakovským z Kolovrat.
Kostel sv. Petra a Pavla je významnou kulturní památkou města. Poslední archeologický průzkum kostela z dubna 2004 potvrdil jeho gotické stáří z období vrcholného středověku. Při přestavbě letech 1759 – 1761 byl kostel zvětšen a prodloužen přibližně o třetinu, byl zaklenut a střecha dostala tašky Vystavěna byla věž se sakristií v přízemí a skladištěm v prvním patře. 21.9.1991 byly slavnostně svěceny olomouckým Otcem biskupem Mons. Janem Graubnerem dva nové zvony - Marie (620 kg) a sv. Josef (340 kg).
V roce 2006 roce město Kunovice na své náklady upravilo okolí Kolem kostela a zbudovalo zde park, jehož dominantou je sousoší Ježíš Kristus a apoštolové.
V kostele bývají pravidelné bohatě navštěvované bohoslužby. Také jej můžete navštívit v době pravidelné akce "Noc kostelů".
Kostel sv. Petra a Pavla ve Kunovicích je významnou památkou města. První církevní svatostánek byl postaven na tomto místě již v době gotiky, což v roce 2004 potvrdil archeologický průzkum. První přímý doklad o farnosti pochází z roku 1235, kdy je v Kunovicích uváděn farář královny Konstancie jménem Bartoloměj, který zde pravděpodobně měl i zázemí v podobě církevní stavby.
Historie kostela tedy zřejmě sahá hlouběji než do roku 1517. Koncem 15. stol. však dochází k územním změnám. V důsledku těchto změn postavil Jan z Kunovic v Kunovicích kostel sv. Petra, který nahradil předchozí kostelík či kapli. Stalo se tak roku 1517, kdy byl postaven postavením presbytář a část lodě. Dalšího zvětšení a prodloužení, na současných 38 metrů délky a 13 metrů šířky, se kostel dočkal v letech 1759 – 1761 za faráře J. N. Merttena. Nově byla vystavěna věž se sakristií v přízemí.
Hlavní oltář byl zasvěcen sv. Petru a Pavlu. Poslední jeho úpravy pochází z roku 1912, kdy byly pořízeni noví andělé a kovový svatostánek. Obraz sv. Petra a Pavla nad oltářem je dílem malíře Jana Kryštofa Handkeho. Křížovou cestu namaloval v roce 1918 vídeňský akad. malíř František Tomaschů. Plastiky svatých ve výklencích a po bocích kostela, včetně sousoší nad Kazatelnou jsou z meziválečného období od sochaře B. Kafky z Červeného Kostelce. Nynější varhany byly pořízeny v roce 1947, kdy byl i rozšířen kůr. Okenní vitráže jsou zhotoveny dle návrhů akad. mal. J. Semelky z Olomouce.
Za zmínku stojí i pořízení nových zvonů Marie (620kg) a Josefa (340kg) v roce 1991 a nového kamenného obětního stolu s ambonem v roce 2004 za přítomnosti arcibiskupa Mons. Jana Graubnera.