Kutná Hora (Vrchlice) - Kostel Nejsvětější Trojice
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Velmi zajímavou a neprávem opomíjenou památkou Kutné Hory je gotický Kostel Nejsvětější Trojice. Jeho interiéru sluší spíše přívlastek drobná perla české gotické architektury. Hřbitovní kostel se nacházel uprostřed zaniklé havířské osady Vrchlice (dnes jihozápadní okraj Kutné Hory) a je skutečně považován za významnou stavbu václavského období české gotiky.
Byl postaven pravděpodobně ve druhém desetiletí 15. století. K jeho pozdně gotické přestavbě dochází v letech 1488–1504, a to nákladem důlního podnikatele Jana Smíška z Vrchovišť a jeho syna Kryštofa. Z kostela se tak stává smíškovská pohřební kaple, vysvěcená roku 1504 biskupem Filipem Sidonským. Náhrobky rodiny jsou zde dodnes zachovány. V rámci této přestavby byl přistavěn presbytář, který stavba původně zřejmě vůbec neměla, a ze stejných důvodů pravděpodobně i věž.
Již v průběhu 16. století byl však kostel opuštěn a od roku 1588 dokonce sloužil jako městská prachárna. V roce 1817 vyhořel a restaurován následně byl - architektem Ludvíkem Láblerem – až v letech 1896 – 1898.
Interiér chrámu vidíme jako krásné síňové trojlodí, které tvoří devět téměř pravidelných čtvercových polí. Klenba trojlodí, jejíž žebra „vyrůstají“ z vysokých štíhlých válcových pilířů si "drží" svůj původní ráz z doby Václava IV. Uvnitř kostela se zachovalo významné pozdně gotické pastoforium (kamenná schránka na úschovu hostií), barokní lavice a novogotický hlavní oltář.
Hranolová věž, zdobená kamennými reliéfními znaky, se nachází v čele stavby. Při restaurátorských pracích na počátku 20. století byly vyměněny téměř všechny vnější kamenické články. Na hřbitově kolem kostela jsou také – mimo jiné – pohřbeni i padlí vojáci z prusko-rakouské války (1866) a II. světové války.
Na budově kostela se, bohužel, silně podepsal fakt, že se nachází mimo historické centrum Kutné Hory i to, že se stal objektem zájmu zlodějů a vandalů. Dnes je tento - exteriérem nenápadný - kostel v podstatě obklopen lesem a lze se k němu dostat po žluté nebo zelené turistické značce, které tvoří okruh kolem Kutné Hory. My jsme se na TZ napojili po příjezdu od nedalekého Malešova, kde se nachází pětipatrová gotická tvrz. Cestou ke kostelu Svaté Trojice je k vidění například kamenný Barokní most přes říčku Vrchlici, ale také různé zajímavé skalní útvary.
Vysoce působivý pozdně gotický interiér kostela určitě stojí za návštěvu. Dokonce bych řekl, že je to jeden z nejzajímavějších interiérů, které jsem na Kutnohorsku a Čáslavsku viděl. Bývá však běžně nepřístupný. Otevřen je jen příležitostně, jako například v letošním roce v rámci programu akce „Europa Jagellonica 1386 – 1572".
Kostel Nejsvětější Trojice bývá otevřen i v rámci zářijových Dnů evropského dědictví. Této možnosti využil i autor tohoto příspěvku, a to včetně nabídky vystoupat – na vlastní nebezpečí – do výšín pozdně gotické kostelní věže. Bylo však zřejmé, že velký počet holubů i nějaký „lidský“ jedinec tuto návštěvu podnikli již přede mnou a za zcela jiným účelem.