Loading...
Turistické cíle • Technická památka
První písemné zmínky o pivovarnictví v Teplicích pocházejí z 15. století, ale jako na většině jiných míst i zde lze předpokládat, že pivo vařili již dříve. Jenom o tom neexistují písemné důkazy.
Až v roce 1520 udělil teplický pán Jan Waldštejn svému hejtmanovi za věrné služby právo vaření a čepování piva. Roku 1581 potvrdil toto významné právo městu Teplice zvláštním majestátem císař Rudolf II.
Stavba prvního opravdového pivovaru na sebe nedala dlouho čekat. Stalo se tak v polovině 16. století. Jeho provoz byl přerušen třicetiletou válkou, po které došlo k obnově kolem roku 1670.
Sice zisky z výroby a prodeje piva byly důležitým zdrojem příjmů teplických pánů, přesto došlo k zániku zámeckého pivovaru koncem 16. století. Jeho výrobu pivovar v Trnovanech, který byl rozšiřován a modernizován. Ale i v tomto případě již pivo neochutnáme, jelikož provoz trnovanského pivovaru byl ukončen roku 1976.
Návštěvník Teplic ale dnes nepřijde zkrátka a pochutná si na dobrém pivu. Od roku 2015 totiž v Teplicích pivo vyrábí a prodává rodinný pivovar Monopol, který předtím prošel rozsáhlou rekonstrukcí.
V restauraci, v prostorách s výraznou prvorepublikovou atmosférou, jsme postupně ochutnali piva „světlý ležák 12° plzeňského typu“, „polotmavý ležák KARLÍK 11°“, „VIŠŇOVÁ 11°“, chuťově harmonicky vyvážený „ALE 14°“, „svrchně kvašené pivo IPA“ či „spodně kvašený Vídeňský ležák“.
Rekonstrukce prostor se podařila, a tak se člověk může rozhlížet po interiéru secesní dům, který byl postaven kolem roku 1850 jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u Labutě). V dobách komunistických se dům využíval jako obchodní dům lahůdkových potravin s názvem „MONOPOL“.
V secesní restauraci či kavárně, které jsou také součástí „PIVOVARU A HOTELU MONOPOL“, mají klasickou staročeskou kuchyni s prvky moderní gastronomie. Součástí restaurace je malá stylová pekárnička, kde vyrábí přílohové pečivo a samozřejmě dezerty jak pro restauraci, tak kavárnu.
*
V Teplicích a okolí jsem spatřil i další zajímavé věci:
Morový sloup: https://www.turistika.cz/mista/morovy-sloup-v-laznich-teplice/detail
Kostel sv. Jana Křtitele a vyhlídková věž: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-jana-krtitele-a-vyhlidkova-vez-v-laznich-teplice/detail
Kostel sv. Bartoloměje: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-bartolomeje-v-laznich-teplice/detail
Zámek a regionální muzeum: : https://www.turistika.cz/mista/zamek-a-regionalni-muzeum-v-laznich-teplice/detail
Zámecká zahrada: https://www.turistika.cz/mista/zamecka-zahrada-v-laznich-teplice/detail
Socha Jana Nepomuckého: https://www.turistika.cz/mista/socha-svateho-jana-nepomuckeho-v-laznich-teplice/detail
Mozartova socha: https://www.turistika.cz/mista/w-a-mozart-nejvetsi-umelec-v-teplicich/detail
Beuronská kaple: https://www.turistika.cz/mista/unikatni-beuronska-kaple-v-laznich-teplice/detail
Biopark v Gymnáziu: https://www.turistika.cz/mista/kouzelna-zviratka-i-zajimave-kyticky-v-gymnaziu-v-teplicich/detail
Kostel sv. Alžběty Uherské: https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-alzbety-uherske-durynske-v-laznich-teplice/detail
Fryderyk Chopin: https://www.turistika.cz/mista/fryderyk-chopin-v-laznich-teplice-nejenom-24-srpna-1829/detail
Císařské lázně: https://www.turistika.cz/mista/cisarske-lazne-v-laznich-teplice/detail
Kamenné lázně: https://www.turistika.cz/mista/kamenne-lazne-v-laznich-teplice/detail