Lhota nad Moravou - Zvonička, Boží muka, Kříž a Pohostinství Pod Lipou
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Obec Lhota nad Moravou vznikla okolo vodního mlýna, který zde stával již v 15.století. Postupně okolo něj přibývaly chalupy - první zmínka o obci je z roku 1606. O mlýně se více dozvíte v mém samostatném článku.
Ve Lhotě nad Moravou na návsi najdete vyhlášenou restauraci Pod lipou, boží muka, dřevěnou zvoničku či kříž.
Dřevěný kříž s plastikou Krista byl postaven roku 1836 na náklady Terezie Staroštíkové.
Dřevěná zvonička figuruje seznamu nemovitých kulturních památek okresu Olomouc, vydaného Střediskem státní památkové péče a ochrany přírody v Olomouci v roce 1982. Dnes je jediná v širokém okolí a v České republice se dochovaly již jen čtyři. Jedna v Novosádkách u Dolan a dvě na Lipensku. Dříve jich bylo mnoho, ale byly buď přestavěny na kapličky, nebo zbourány. Přesné datum, kdy byla postavena známo není. Podle data odlitého na zvonečku, kde je uveden letopočet 1830, by mohla být i zvonička z tohoto roku. Není však žádný doklad, že tento zvon je původní. Původní zvon mohl být při některé z válek před tímto datem zabaven a nynější je již z pozdějšího data. Zvonička byla postavena hlavně za účelem vyhlašování požáru, kdy se zvonívalo na poplach. Ještě v roce 1948 se na ní zvonívalo každý den poledne a večer – klekání. Potom již sloužila jen při loučení se zesnulým v den pohřbu a v dnešní době jen jako umíráček, když zemře někdo z vesnice. Zvon má průměr 323 mm a váží 17,7 kg. Na těle zvonku je reliéf Golgoty a nápisy: IN HONOREN 1830 S. CRUCI ET ANNA - GEGOSEN WOLFGANG STRAUB IN OLMÜTZ. První oprava zvoničky proběhla roku 1939, kdy byl vyměněn prohnilý šindel na hlavní střeše. Opravu tehdy prováděl pan Petr Knápek ze Lhoty a byla hrazena z prostředků obce. Oprava stříšky zvonku nebyla provedena, poněvadž byla pokryta pozinkovaným plechem. Zvonek v roce 1952 praskl a v tomtéž roce opraven ve zvonárně Michera – kovoslužba v Brně – Husovicích. Roku 1965 byla provedena výměna šindelů. Řemeslnické práce odborně provedli důchodci – tesař Richard Švarc ze Střeně a stolař Jan Matěj ze Lhoty. Zajímavostí jistě je, že šindele v počtu 900 kusů byly dovezeny z hradu Šternberk. Kolem zvoničky bylo občany ze Lhoty postaveno lešení, z něhož byla po laně malá stříška nad zvonkem spuštěna na zem a opravena.
Boží muka jsou starší než naproti stojící zvonička, ale přesné datum a další bližší informace nejsou známy.
Pohostinství Pod lipou na návsi je velice populární mezi cyklisty, projíždějící Litovelským Pomoravím. Je vyhlášená svojí udírnou a grilováním. Z historie pohostinství známe, že roku 1960 byla protiprávně vyvlastněna tato hospoda Jaroslavu Vicencovi. Novým majitelem se stalo spotřební družstvo JEDNOTA, se sídlem v Olomouci. Vicencovi obdrželi za celý objekt pouhých 8.000,- Kč.
Dnes v Pohostinství Pod Lipou vaří celý den, čepují skvělé Litovelské a Hanušovické pivo. V létě na zahrádce můžete ochutnat grilované a uzené speciality. Kromě hlavní restaurace je k dispozici nekuřácký salonek, který je možno použít pro uzavřenou společnost. Na zahrádce je dostatek míst pro kolemjdoucí i cyklisty. Pohostinství se také zúčastnilo soutěže Olomouckého deníku o Hospůdku roku 2013. Můžete si zde zakoupit také turistickou známku. I když se byla lípa u pohostinství nedávno pokácena, název hospody zůstává stejný i nadále.
Provozní doba: letní 11:00 – 21:00, pátek – sobota 11:00 – 23:00
Kuchyně: česká kuchyně, minutky i hotová jídla
Kapacita: 100 míst + 80 zahrádka
Ostatní: 6 druhů piv, bramboráky, vyhlášená udírna.
http://www.naklo.cz/e_download.php?file=data/editor/112cs_1.pdf&original=Zpravodaj.pdf