Lipník nad Bečvou - historické sluneční hodiny
Turistické cíle • Drobné památky
Obdivovat je můžeme na čelní stěně mohutné renesanční věže ukončené krásnou atikou – předsunuté to zvonice blízkého kostela sv.Jakuba. Tato zvonice byla vystavěna roku 1609 za neuvěřitelných 222 dní, zaujímá půdorys 10 x 10 m a dosahuje výše 24 metrů. Visí v ní tři zvony. Tím prvním je druhý největší zvon na střední Moravě – Michal, následuje nejstarší zvon v přerovském okrese – Jakub… a tím posledním je Barborka.
Sluneční hodiny jsou umístěny na jižní stěně se vstupem pod erbem Jiřího Bruntálského z Vrbna, pamětní deskou a znakem města a jejich spodní okraj se nachází 11 metrů nad zemí. Na výšku dosahují jejich rozměry tří metrů a třiceti centimetrů a jsou dlouhé sedm a půl metru. Jejich ciferník je asymetrický a je mírně pootočen směrem k východu. Ukazují jak čas (dlouhý stín tyče směřuje k římským číslicím na obvodu), tak i datum (stín kuličky ve vrcholu trojúhelníka se pohybuje po barevných ploškách mezi křivkami, které označují jednotlivá znamení zvěrokruhu.) Datumy rovnodennosti – Beran 20.března a Váhy 22.září – jsou označeny úsečkou jdoucí šikmo dolů zleva doprava.
Důležité upozornění: jelikož hodiny ukazují pravý sluneční čas místního poledníku, (tedy čas místní), dochází u nich v období našeho novodobého výmyslu – letního času, k přibližně hodinovému „zrychlení!“