Toulky starobylým Lipníkem nad Bečvou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Na výlet na Střední Moravu jsme se vypravili vlakem. Tentokrát jedeme do starobylého města - Lipníku nad Bečvou, najdete ho v srdci Moravské Brány. Leží na prastaré obchodní cestě - Jantarové stezce, kterou z jedné strany lemují Hostýnské vrchy a z druhé Oderské vrchy. Město se pro největší počet stavebních památek roku 1989 stalo městskou památkovou rezervací. Údolím Moravské Brány protéká řeka Bečva. Do Lipníku je dobrá dostupnost vlakem i autobusem. My jsme se od vlakového nádraží nejdříve vydali k zámku a zámeckému parku.
Za čím jedeme?
Zdejší zámek je hlavní historickou památkou, stojí na Bratrské ulici, nedaleko městského centra. Původní podoba zámku byla renesanční. Pozdně klasicistní podobu získal zámek v 60. letech 19. století. Obdivovat lze i střešní zahradu, vytvořenou na střechách bývalých hospodářských budov, která získala 5. místo roku 2012 v anketě Sedm divů Olomouckého kraje. Je otevřena od 1.4. do 31.10. mimo pondělí. Po druhé světové válce se stal zámek vlastnictvím státu, a tak v něm dnes sídlí Úřad města Lipníka. Společenský sál slouží pro kulturní účely, akce a svatební obřady, v bývalých zámeckých komnatách si prohlédnete galerii, v areálu zámku je také Zámecká kavárna. Budova zámku sousdí s areálem Piaristického kláštera. Kolem zámku se rozkládá krásný zámecký park v anglickém stylu, založený v polovině 17. století, kde možno odpočívat a obdivovat vzácné dřeviny. Jeho současná podoba pochází z 80. let 19. století, v blízkosti zámku upoutá rozvětvený buk lesní - Opičák, má několik samostatných kořenů, patří k dominantám zámeckého parku.
Ve městě Lipník nad Bečvou si prohlédnete také pozůstatky městského opevnění, které je na Moravě nejzachovalejší. Hradby kolem historického jádra města měřily 1137 metrů a sloužily k obraně města. Původně byly dřevěné, později kamenné. V jejich dochovaných částech vidíte různé výklenky se sedmi baštami, a tak působí hradby dost romanticky mezi zdejší městskou zástavbou. V 18, století mezi hradbami stávaly dvě brány, které byly roku 1840 zbořeny. Rekonstrukce hradeb stále pokračuje. Ozdobou zdejšího starobylého města jsou troje sluneční hodiny, jedny jsou umístěny na jednom domě blízko centra, další na fasádě dvorní části kláštera a nejvíce obdivované jsou ty, které zdobí zvonici. Sluneční hodiny ukazují pravý sluneční čas místního poledníku. Mohutná pozdně renesanční zvonice byla postavena roku 1609, má 24 metrovou věž, ve které jsou dnes tři zvony. Zvonici si můžete prohlédnout s průvodcem vždy od 1. května do 30. září. Když se procházíte náměstím T. G. Masaryka, všimnete si, že má tvar písmene L. Dominantou je na něm krásná budova radnice a morový sloup, ozdobou jsou dvě kašny a místy podloubí. Za pozornost stojí i areál budov s filiálním kostelem sv. F. Sarafínského, bývalá piaristická kolej, starý a nový židovský hřbitov se synagogou. Nad městem lze navštívit dvě vyhlídky, odkud se podíváte na lázně Teplice nad Bečvou a otevírá se odtud krásný pohled do údolí řeky Bečvy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na oběd jsme se zstavili v restauraci ve městě. Ubytováni jsme zde nebyli, na výlet jsme zde byli jen jeden den.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Historické město i procházka zámeckým parkem se nám líbila.
Ostatní informace
O životě ve městě a zajímavých událostech vychází každý měsíc obecní zpravodaj - Lipenské listy. Na náměstí T. G. Masaryka najdete Infocentrum. Nejnovějším prvkem na náměstí je plastika Tilia. Výlet do Lipníku nad Bečvou lze spojit i s návštěvou nedaléké Hranické propasti, procházkou lázněmi v Teplicích nad Bečvou a prohlídkou hradu Helfštýna se 187 metrů dlouhým hradním areálem, stojícím za vidění. Na hradě se koná spousta zajímavých akcí a jarmarků.