Druhá polovina 17. století se v sochařské tvorbě mimo jiné projevila zvýšeným výskytem sloupů, kterým obecně říkáme morové, ačkoliv ne všechny byla stavěny na památku překonání pohromy, kterou představovaly morové epidemie. Sloupy se stavěly i na památku nějakého slavného vítězství, nakonec i třebas po živelné pohromě.
V podstatě se ustálily dvě převažující formy barokních sloupů, které se liší hlavní skulpturou na vrcholu sloupu. Prvním typem jsou sloupy Mariánské, kde ústřední postavou bývá Panna Marie. V našich zemích se za první Mariánský sloup považuje sousoší na Staroměstském náměstí v Praze. Sloup by povalen při vzniku Československa na podzim 1918, byl totiž vnímán, jako symbol rekatolizace, ačkoliv byl ve skutečnosti vztyčen na památku vyhnání Švédů na konci 30tileté války.
Druhým typem jsou sloupy Nejsvětější Trojice. Jejich vrcholným typem u nás je Čestný sloup v
Olomouci, na kterém se dá ilustrovat, že ústřední motiv byl provázen řadou dalších postav – světců. V olomouckém případě je to celá přehršel svatých.
Množství výzdoby a velikost památníků samozřejmě souvisí s možnostmi donátorů, kteří díla nechali vystavět.
Skromnější typ sloupu, v tomto případě Mariánský, můžeme najít v moravském Lipníku nad Bečvou. Ač jde o město poměrně malé, díky příznivým okolnostem se v něm dochovala řada památek, v podstatě kompletní středověké jádro s opevněním. Nakonec vše se projevilo vyhlášením městské památkové rezervace.
Mariánský sloup na Masarykově náměstí je asi 8 m vysoké dílo. Hranolový podstavec nese korintský sloup s postavou Bohorodičky. Ta je zpodobněna jako královna nebes s dítětem v náručí. U jejich nohou je pozlacený půlměsíc, který se ustálil jako symbol vítězství na Turky (Vídeň 1688). Podstavec obsahuje text o iniciátoru díla. Sloup nechal postavit místní děkan, Jiří František Balšánek v roce 1694. Duchovní proslul jako štědrý mecenáš, který nechal ve městě zřídit i další stavby, bylo jich prý tolik, že se proslýchalo, že musel na faře najít poklad.
Auto díla není znám, nověji bylo kolem sloupu pořízeno kovové zábradlí.
Poslední aktualizace: 13.8.2017
Nadmořská výška:
244 metrů nad mořem
Lipník nad Bečvou - Mariánský sloup na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Lipník nad Bečvou - Mariánský sloup
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!