Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Za jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst hlavního města Portugalska můžeme bezesporu považovat zdejší náměstí Karmelitánů. Jedním dechem také musíme, bohužel, dodat, že se jedná i o místo poměrně dosti frekventované. Nevelké náměstí Largo do Carmo je součástí čtvrti Chiado a návštěvníci Lisabonu si většinou zapamatují zejména tři zdejší „dominanty“. Jedná se o krásně kvetoucí stromy žakaranda, zříceninu karmelitánského kláštera postaveného ve 14. století, který je dnes sídlem archeologického muzea, a fontánu Chafariz do Carmo z roku 1771, která byla napouštěna vodou za pomoci městského rozvodu Galeria do Loreto, vybudovaného v roce 1746.
Náměstí se ale i tak vyznačuje relativně klidnou atmosférou, a proto je oblíbeným místem setkávání místních obyvatel, turistů i pouličních hudebníků. Všechna místa v restauracích s venkovním posezením jsou tak stále obsazena. Není to však nijak dávno, co toto příjemné stinné místo rozhodně oázou klidu nebylo. Například na Marka (25.4.) v roce 1974 zde asi bylo docela rušno. V Portugalsku „zuřila“ Karafiátová revoluce a v sídle Národní republikánské gardy, které sousedí s někdejším karmelitánským opatstvím, se ukrýval portugalský premiér Marcelo Caetano. A tady také byl z balkonu oznámen konec diktatury.
Na opačné straně kláštera se nachází bývalý palác Valadares, který stojí na místě, kde byla založena první portugalská univerzita, později přestěhovaná do Coimbry. A právě mezi Convento do Carmo a Palácio Valadares procházíme k pozoruhodnému historickému výtahu Santa Justa, který spojuje náměstí Largo do Carmo se čtvrtí Baixa a ulicí Rua do Ouro (zdejší Zlatá ulice je něco trošku jiného než je ta naše maličká, pražská).
Na tomto náměstí najdeme také kostel řádu Panny Marie Karmelitánské, kterého si ovšem většina návštěvníků města ani nevšimne, protože už se jedná, víceméně, o běžnou obytnou budovu. A v ní byla v 19. století založena současná finanční společnost Montepio Geral.