Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Jedno z nejznámějších, nejkrásnějších a nejrušnějších míst v hlavním městě Portugalska najdeme na nábřeží řeky Tejo. Dokonce se občas říká, že kdo chce zažít pravý portugalský kolorit, musí se vydat do centra „Pombalova města“, na Praça do Comércio. Toto náměstí bývá nazýváno nejen Obchodní, ale také Palácové (Terreiro do Paço), a nepatří jen mezi ty nejkrásnější, ale také k těm největším. Jeho prostoru ohraničují ze tří stran bloky třípatrových stylových domů s přízemními arkádami a malými balkony ve II. patře, jeho jižní strana je pak otevřena širokým říčním korytem. Podobu tohoto náměstí určil ve II. polovině 18. století architekt Eugénio dos Santos, ale jeho výstavba byla definitivně dokončena teprve v roce 1861. Díky tomu byl již využit také projekt architekta Veríssima Josého da Costy i plastiky sochařů C.A. Calmelse a Vitora Bastose.
Celé náměstí vlastně vzniklo díky ničivému zemětřesení, provázenému vlnou tsunami, které zasáhlo Lisabon v roce 1755. Původně totiž na tomto místě stával královský palác Palácio da Ribeira, jehož stavbu zahájil portugalský král Manuel I. v roce 1511 a jehož součástí byly také celní správa, zbrojnice a operní divadlo. Současné moderní geometrické náměstí, postavené na troskách starého Lisabonu, propojuje osm ulic a devět ulic přetíná. Je součástí civilní farnosti Santa Maria Maior (původně sv. Mikuláše a Máří Magdalény) a historické čtvrti Baixa Pombalina.
Ve středu náměstí stojí jezdecká socha krále Josefa I., podle které se tomuto místu občas také říká Náměstí Černého koně. Tento název prý vymysleli angličtí obchodníci. Samotná bronzová socha, představující koně - zašlapávajícího hady - s králem v sedle, pochází z roku 1775 a jejím autorem je slavný portugalský sochař Machada de Castro. Socha i s podstavcem dosahuje výšky 14 metrů a tvoří přímku s tzv. Cais das Colunas, tedy dvěma mramorovými sloupy, u nichž byly v přístavu vítány vzácné státní návštěvy, připlouvající po moři. Součástí náměstí je také jeden z nejzajímavějších vítězných oblouků světa, tedy Arco da Rua Augusta neboli Arco da Victória. Tento monumentální oblouk tvoří přechod mezi náměstím a obchodní třídou Rua Augusta.
Na geometricky dokonalém náměstí, postaveném ve stylu francouzského „place royale“, se nachází rovněž informační centrum, nabízející mapky Lisabonu i další turistické materiály. Nechybí venkovní kavárničky, pouliční umělci ani prodejci lehkých drog a často zde můžeme narazit také na koncertní pódium. V době svého vzniku se však jednalo hlavně o tržnici a kapitálové centrum, které markýz de Pombal nazval „oficiálním novým centrem hlavního města i vlády celé země“.