Loading...
Historické výškové stavby, které jsou využívány jako rozhledny, se u nás rychle staly oblíbenou – a poměrně početně zastoupenou – atrakcí. Jednou z takových je také věž radnice v městě Litovel, které najdeme na hranici hanácké roviny a Drahanské vrchoviny a kterému se přezdívá Hanácké Benátky. Věž se také pyšní jedním vtipným unikátem: Je totiž bezkonkurenčně nejvyšší na Moravě. Myšleno je ovšem na řede Moravě, protože věž se tyčí přímo nad jejím ramenem nazývaným Nečíz. Můžeme ji tedy považovat také za nejvyšší most.
Celá věž, která je zdaleka viditelnou dominantou města, je údajně vysoká 65,4 metrů, což dosti překvapí, pokud si uvědomíme, že se vyhlídkový ochoz nachází ve výšce 33,5 m. Při běžném pohledu na věž totiž člověk váhá, jestli je údaj o celkové výšce optickým klamem nebo nebetyčnou blbostí …
Jestliže můžeme tuto věž označit za rozhlednu, musíme ihned dodat, že výstup na její ochoz zajišťuje litovelské Turistické informační centrum a že součástí tohoto výstupu je také prohlídka pokojíku hlásného, tedy tehdejšího městského požárního preventisty, a vidět můžeme rovněž zvon z roku 1724 nebo o tři roky mladší hodinový stroj od kovářského mistra Grusela z Medlova. Při výstupu musíme zdolat 174 schodů, abychom se následně – za ideálního počasí – dočkali nádherných výhledů do širokého okolí. Vidět můžeme např. zámky Úsov a Nové Zámky, všechny tři kostely v Chudobíně, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Cholině, hanácké Mont Blanc (tedy velehoru Velký Kosíř), města Olomouc a Šternberk, Svatý Kopeček, nejvyšší horu Jeseníků Praděd, vrchol Bradla (neboli Moravského Blaníku) a další zajímavá místa, včetně historických památek samotného královského města Litovel, rovin Hané, vlnek Drahanské vrchoviny, pohoří Hrubého a Nízkého Jeseníku i meandrů a lužních lesů Litovelského Pomoraví. A také pochopíme důvod již zmíněné „přezdívky“ Hanácké Benátky
Vstupné je 40,- Kč (děti od 6 let, studenti do 26 let a senioři od 60 let to mají za 20,- Kč, děti do 5 let, návštěvníci s průkazem ZP a ZTP zdarma). Prohlídka se uskuteční pouze při minimální počtu 3 platících osob. Četnost prohlídek určuje roční období. V říjnu až dubnu si tak ve všední den i v sobotu vystoupáme jen v 10,00 a 13,00 hod., zatímco v neděli máme smůlu. Naopak o prázdninách si schodů užijeme každý den, a to v 10,00, 11,00, 13,00, 14,00, 15,00 a 16,00 hod. (i mimo uvedené časy se prý ale dá prohlídka v TIC domluvit).
Závěrem ještě krátký informační pelmel.
Radniční věž na náměstí Přemysla Otakara pochází z konce 15. století a je tedy o necelé století starší než budova radnice, která navíc prošla renesanční a barokní přestavbou (její současná podoba však vznikla až při přestavbě v 70. letech 19. století). Na ochoz se vystupuje po točitém schodišti, které vede do čtvrtého patra věže (první tři patra jsou přístupná pouze z radnice a v jedné z takto dostupných místností se dříve nacházela pokladnice). A už v 16. století zde byly instalovány hodiny, jejichž závaží procházelo přes tři patra a na jedno natažení pak vydržely v chodu týden. Jejich chod seřizoval věžník podle hodin slunečních. Původní věž ovšem byla – coby městská hláska - nižší, její zvýšení o dvě patra proběhlo teprve v letech 1724 až 1727, a to zásluhou požáru a olomouckého zednického mistra Kristiána Aulera. Věžník zde sloužil ještě během II. světové války, tentokrát jako protiletecká ochrana.
Prohlídka památkově chráněné věže je dnes interaktivní a trvá přibližně 40 minut. Zúčastnit se jí muže max. 25 osob a je možná pouze s průvodcem. Mnohdy je však lepší jít na věž sám při nějaké městské slavnosti a historickou rozhlednu si tak v klidu užít (nám se to takto podařilo v rámci červnového hudebního „minifestivalu" Hanácké Benátky)..
PS: Omluvte, prosím, horší kvalitu přiložených fotografií, ale z mého mobilu prostě nic lepšího „nevymáčknu“ …