Loading...
Plán na založení gymnázia v Litovli vznikl před více jak 120 lety. Dle návrhu architekta Josefa Bertla pak na břehu Uničovského rybníka vyrostla honosná novorenesanční školní budova. Nejprve fungovala jako nižší česká reálka, o dva roky později byla ministerstvem povýšena na reálku vyšší a zanedlouho se v ní studenti potili i při prvních maturitách.
Roku 1938 gymnázium získalo statut státní školy, jenže v září 1944 v něm byla výuka zastavena. Znovu se rozběhla až po skončení druhé světové války, na konci května 1945. Škola zároveň dostala nový název – Opletalo státní reálné gymnázium.
(Jan Opletal na litovelském „gymplu“ studoval i odmaturoval, poté odešel na Univerzitu Karlovu do Prahy, kde byl roku 1939 při studentských bouřích těžce raněn a 11.listopadu téhož roku zemřel.)
Gymnázium přežilo jak vládu „jedné strany“, tak i více jak třicetileté znovubudování kapitalizmu a v současnosti v něm mohou zájemci z řad žáků využít osmiletý studijní program.
Jedná se o památkově chráněný čtyřkřídlý třípodlažní objekt, který má členitý půdorys písmenka E. Čelní křídlo je oproti těm zadním s krátkými bočními křídélky zvýrazněno mírně převýšenou hmotou. Vstupní trakt po stranách lemují měkké rizality, zakončené obloukovými štíty s věžičkami. Boční křídla jsou přizdobena obdélnými mozaikami a plochami s nápisy poukazujícími na historii města. Průčelí středového vstupního traktu je nad nikami doplněno heraldickou symbolikou – olomouckou orlicí, moravskou oslicí a českým lvem. Plochy nik korunní římsy krášlí mozaiky květů. Štuková výzdoba pak je doplňkem reliéfu busty učitele národů – Jana Ámose Komenského nad vchodem. Budovy kryje sedlová a v zakončení i valbová střecha.
Z hlediska památkářů se jedná o kvalitní architekturu z přelomu 19. a 20.století, doplněnou cennou výtvarnou výzdobou.