Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Rozsáhlá PR Litovelské luhy (344,45 ha) se nachází východně od města Litovle na katastrálních územích Litovle, Březové, Pňovic. Na jihu navazuje na NPR Ramena řeky Moravy. Řeka Morava spolu s přítokem Třídvorkou (Čerlinkou) tvoří osu celého chráněného území. Chráněn je zde souvislý lesní komplex lužních lesů (tvrdých luhů) s bohatým bylinným podrostem a výskytem vzácných druhů korýšů. Lesy tvoří přírodě blízké typy lužního lesa se soustavou periodicky zvodňovaných tůní (odstavených říčních ramen) na kontaktu s neregulovaným úsekem řeky Moravy, s přirozeným záplavovým režimem. Lesy tvrdého luhu jsou v celém území velmi dobře zachovalé s vysokou druhovou diverzitou a s charakteristickým střídáním bylinných aspektů. Typické je bylinné patro Jarního aspektu s druhy sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), bledule jarní (Leucojum vernum), zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides), dymnivka dutá (Corydalis cava), dymnivka plná (C. solida) atd. Ze vzácnějších rostlin se zde vyskytuje např. kruštík polabský (Epipactis albensis).
Nejpozoruhodnějšími biotopy lužních lesů jsou bezesporu periodické tůně, ve kterých se na jaře vyskytují vzácní korýši - žábronožky a listonozi. Bylo zde zjitěno 42 druhů korýšů. Z nichž tu najdeme i vzácné lesní druhy (Ruthenica filograna, Discus perspectivus).
Z obojživelníků zde najdeme bohaté populace hnědých a zelených skokanů, zejména skokana štíhlého (Rana dalmatina) a s. skřehotavého (Rana ridibunda), kuněk ohnivých (Bombina bombina), Rosniček (Hyla arborea) a dalších běžnějších druhů.
Ze savců: význačný je hojný výskyt bobra evropského (Castor fiber) z reintrodukované populace původem z Polska, pravidelně se vyskytuje vydra říční (Lutra lutra).
Hnízdí zde čáp černý, ledňáček říční a další.
Východní části rezervace (Dolním lesem) prochází značená cyklotrasa (č. 6027).