Za uměním do Litovle
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedeme autobusem z Brna do Olomouce a poté do Litovle, zpět z Červenky vlakem do Přerova a do Brna.
Za čím jedeme?
I přes svou nevelkou rozlohu a možná ne úplně srovnatelnou turistickou atraktivitu třeba vedle nedaleké Olomouce, dokonce i přes rozkopané ulice a náměstí (jak je ostatně přes léto dobrým zvykem v každém větším městě, lákajícím k návštěvě), může i Litovel nabídnout vnímavému cestovateli dost zajímavostí alespoň k půldenní, při zkoumání okolí pak ale spíše vícedenní zastávce.
Hned pár kroků od autobusové stanice nás vítá mohutná stavba kostela sv. Marka, a protože je neděle, lidé se právě zvolna trousí z bohoslužby a nám se daří na chvíli nakouknout dovnitř a pokochat se cennou uměleckou výzdobou. Hlavní oltář zdobí ve spodní části sochy čtyř evangelistů a nahoře apoštolů sv. Petra a Pavla po stranách Panny Marie Immaculaty. Nad oltářem je zavěšen novodobý obraz sv. Marka v kasulovém rámu neseném dvěma rozevlátými figurami andělů. Po pravé straně si můžeme prohlédnout ještě rokokový oltář sv. Anny s obrazy sv. Rodiny a sv. Pauly z Malagy. V přilehlé mariánské kapli je umístěn dynamický oltář se soškou Madony s Ježíškem v zasklené skříni uprostřed, figurami andělů a andílků a archandělem Michaelem v horní části. V nikách po stranách oltáře stojí ještě dvě velké postavy andělů s kartušemi. Kazatelna je rokoková, zdobená reliéfy s evangelisty a na stříšce soškou Krista jako Dobrého pastýře a andílky. Víko Kamenné křtitelnice zdobí sousoší Kristova křtu od Jana Jiřího Heinze, jehož dílem je rovněž protější pozoruhodný Krucifix.
V těsném sousedství chrámu se krčí pozdně gotická, po nedávné opravě přiměřenou novotou zářící kaple sv. Jiří, která byla se svou výstavou unikátních nejen středověkých uměleckých předmětů vlastně hlavní motivací naší návštěvy města. Na výstavě je prezentována jednak zmíněná rekonstrukce stavby, ale také např. jeden skutečně unikátní exponát – tzv. Kristus z Litovle. Jedná se o rovněž nedávno zrestaurovanou polychromovanou dřevořezbu Ukřižovaného z 16. století, výjimečnou svými pohyblivými pažemi, které umožňovaly jeho sejmutí z kříže a uložení do hrobu během příslušných slavností v době velikonočních svátků. Ochotný personál poutavě povypráví o historii a opravách objektu i prezentovaných dílech, vystoupáme i na kůr, z něhož je po celém interiéru opravdu krásný rozhled. Vstupné je dobrovolné a lze si zde zakoupit pro upomínku i pohlednice či brožurku. Výstava probíhá již od 8. června a bude přístupná do 26. srpna, denně mimo pondělí od 9:30 do 16:30 hodin. Po skončení výstavy bude opět prohlídky Kaple zajišťovat zdejší informační centrum na hlavním náměstí.
Jednou z oněch rozkopaných ulic (1. máje) dojdeme z rozlehlého náměstí Přemysla Otakara k muzeu, sídlícím spolu s restaurací v malebné budově někdejší barokní střelnice, stojící na samém okraji historického jádra, v parčíku u městských hradeb ve Smyčkově ulici. Expozice jsou instalovány ve velikém sále prvního patra, dozvíme se i díky zasvěcenému výkladu mnoho z historie zdejších řemesel, ale potěší i menší aktuální výstava výtvorů z oblíbené stavebnice Lego. Během letní sezóny je otevřeno od středy do neděle od 9 do 17 hodin, mimo sezónu jen o hodinu méně. Před muzejní budovou si ještě prohlédneme památná Boží muka a tzv. Švédskou desku.
Poté se vracíme na náměstí a při čekání na celou hodinu, kdy je možné vystoupat na unikátní radniční věž, prohlížíme hodnotný barokní Mariánský morový sloup z 1. poloviny 20. let 18. století, práci dílny olomouckého sochaře Jana Sturmera podle návrhů kameníka Václava Rendera. Na první pohled na tomto monumentu upoutá velká figura letícího anděla u nohou vrcholové skulptury Immaculaty. Důležitá je ale také postava sv. Pavlíny v otevřené kapli v podstavě sloupu, představující oblíbenou světici a patronku blízké Olomouce, která právě v Litovli v době morové epidemie konala zázraky.
Pohled z nejvyšší věže na Moravě po zdolání více než 170 schodů je opět doprovázen zajímavým výkladem slečny průvodkyně z informačního centra, kde se kupují vstupenky. Možná po vzoru Poličky můžeme obdivovat i útulnou věžní světničku, tentokrát zároveň domov učitele hudby.
Plní dojmů poté pokračujeme Šerhovní uličkou podél Nečízu, jak zde říkají jednomu z ramen řeky Moravy, protékajícímu přímo pod věží i celým náměstím, rovnou do sympatické kavárny Modrá kočka v Mlýnské ulici.
Dobrá káva a domácí zákusky nás povzbuzují ještě na obhlídku prapodivně sestavené Sochovy vily (původně sídla muzea, pak např. knihovny, SNB, KSČ a dnes policie), Husova sboru, Smetanových sadů, Opletalova gymnázia a pomníku před ním s bronzovou bustou od sochaře Miloše Axmana z roku 1979 a dvojice rybníků se spoustou nejen kachních obyvatel.
Nakonec se vydáváme hledat nejstarší funkční kamenný most přes řeku Moravu v Masarykově ulici, tradičně střežený sochou sv. Jana Nepomuckého, v tomto případě asi z poloviny 18. století a s dekorativním, reliéfně zdobeným podstavcem.
Odtud už není daleko také na Staroměstské náměstí s kostelem sv. Filipa a Jakuba, barokním trojičním sloupem, cennými božími mukami a dvěma kamennými kříži. Momentálně je zde sice také poněkud rozkopáno, ale to si aspoň můžeme připadat jako doma. Lze jen doufat, že se jednou dočkáme i zpřístupnění tohoto navenek snad i celkem nenápadného chrámu, který však uvnitř ukrývá např. nádherná sochařská díla již zmiňovaného Jiřího Antonína Heinze, jejichž část byla loni k vidění na olomoucké výstavě tohoto sochaře.
Abychom si ušetřili jeden z přestupů na zpáteční cestě, pokračujeme nyní po cyklostezce do sousední místní části Červenka, kde nás zájem o poměrně unikátní redemptoristický kostel sv. Alfonse neomylně dovede i přímo k vlakovému nádraží, u něhož tento novodobý chrám s přilehlým domovem důchodců stojí...
Zdroje: kniha Umělecké památky Moravy a Slezska, sborník Ars naturam adiuvans (článek P. Suchánka Mariánské a svatotrojiční sloupy Johanna Sturmera), webové stránky města…
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kavárna Modrá kočka - viz výše, momentálně otevřeno 10-19, o víkendu 13-19 hod.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbily se nám všechny zmíněné památky, dojem ruší snad jen zmiňované rozkopané ulice, ale ono to asi jinak nejde.
Ostatní informace
Plné vstupné do muzea stojí 30 Kč, na věž pak 20 Kč, v kapli to záleží na Vás...