Lomnická kaple sv.Antonína Paduánského
Lomnice u Tišnova je sice sídlem tak malým, že se namísto statusu městečka v nové době dočkala jen titulu městyse, ale přitom se může pochlubit spoustou památek, leckdy neviděných ani ve větším městě.
Jednou z nich je raně barokní kaple vystavěná roku 1670 na tehdejším okraji obce. Dnes ji spatříme u silnice spojující Lomnici s Ochozem u Tišnova a městysem Doubravníkem, ale konec obce se nachází ještě daleko za ní, neboť tu od té doby přibyla nová zástavba.
Kaple vznikla za hraběte Františka Gabriela Serényiho, který se rozhodl vtisknout centru tehdejšího městečka novou reprezentační barokní podobu.
Tady bych rád upozornil, že na rozdíl od historických lomnických památek nacházejících se na dnešním jakžtakž rovinatém Palackého náměstí, jsou už ty ostatní rozhozeny v dosti svažitém terénu, což může někdy připomínat chůzi po schodech nahoru a dolů...
Ale vraťme se k samotné kapli.
Byla vystavěna u tzv.“nového hřbitova“, starý obklopující původní lomnický kostelík byl zrušen a na tomto pozemku vznikla novostavba velmi honosného barokního chrámu.
Hodnotná stavba kaple zasvěcené sv.Antonínu Paduánskému se vyznačuje kruhovým půdorysem připomínajícím rotundu a na východní straně přístavbou hranolové vstupní předsíně se zvoničkou. Pochopitelně má i hlavní sakrální prostora kruhový tvar, který je zaklenutý kupolí. Objekt postavil brněnský stavební mistr Pavel Winberg a o výzdobu interiéru včetně oltáře se přičinil další brněnský mistr (tentokrát sochař) – Mathias Thomasberger. Tento pán je i autorem toho impozantního morového sloupu stojícího na dnešním lomnickém Palackého náměstí.
I tento „nový“ hřbitov byl v půlce 19.století zrušen a přestěhován na protější stráň, ale ohradní hřbitovní zeď u kaple zůstala zachována dodnes. Kaple prošla na začátkou tohoto tisíciletí rekonstrukcí a roku 2008 na ní byla opravena i šindelová střecha.