Lomnický morový sloup
Nesmírně mne zaujal už při první návštěvě Lomnice před dvaceti lety a jeho působivé unikátní kráse jsem se poklonil i začátkem letošního června LP 2021. Stejně jako tehdy, byl spolu s nádherným rynkem přímo vzorově sluníčkem nasvícen a byla radost se jím znovu pokochat. Dle mého soudu patří u nás na Moravě ke třem nejhezčím mariánským a morovým sloupům, přičemž prvenství samozřejmě drží ten olomoucký „Unescový“, ale v boji o druhou příčku sloupu z Uničova tenhle lomnický zdárně konkuruje…
Střed hlavního rynku městyse krášlí již od roku 1710, kdy byl vystavěn jako dík za to, že se Lomnici vyhnula velká morová rána řádící v českých zemích mezi léty 1679 – 1680. Díky své poloze – stojí mezi budovou nového skvostného barokního kostela a objektem radnice v místech zbouraného starého kostela sv.Víta a Jana Křtitele – se i on jednoznačně řadí mezi největší dominanty Palackého náměstí. Jedná se o ojedinělé a obdivuhodné sochařské dílo, které nemá v širokém okolí konkurenci. Bylo vytvořeno z žulového kamene a mušlového vápence přivezeného z Vídně. V devatenáctém století byl poprvé opraven a doplněn sochařem Josefem Břenkem a LP 1999 byla ukončena jeho celková rekonstrukce.
Vystavěn byl za majitele lomnického panství Antonína Amata Seréniyho a jeho ženy Františky z Valdštejna v období, jemuž předcházela úprava lomnického rynku na honosné a reprezentační zámecké předpolí, jež započala už za hraběte Františka Gabriela Seréniyho. Antonín Amata k jeho stavbě z Brna povolal význačného sochaře Mathiase Thomasbergera, který se předtím v Lomnici úspěšně zhostil i dekorace kaple zasvěcené sv.Antonínu Paduánskému.
Díky tomuto brněnskému umělci v Lomnici vznikl další architektonický skvost.
Za nízkou oplocenou kovovou ohradou stojí po obvodu před vlastním sloupem na kamenných soklech šestice soch světců. Vidíme zde sv.Antonína Paduánského, Šebestiána, Víta, Jana Nepomuckého, Rocha a Floriána. Za nimi už se v podobě přírodního skaliska k nebi vypíná sloup se stromem poznání. Směrem vzhůru pak přechází do oblačného dříku s hlavami andělů a andílků a vrchol je ukončen Immaculatou – Pannou Marií stojící na srpku měsíce.