Stezka Járy Cimrmana.
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Autem jsme dojeli do Lomnice u Tišnova a vydat se na naučnou stezku Járy Cimrmana.
Za čím jedeme?
Po odvysílání dokumentu České televize " Stopy Járy Cimrmana ",kterou uváděl herec Josef Polášek,nás zaujala NS Járy Cimrmana a rozhodli si ji projít.
Cimrmanova naučná stezka začíná v Lomnici na náměstí u plastiky nohy tohoto Velikána,kde je taky tabule,která vysvětluje o fenoménu plahočení,který nás provází celou stezkou.Jedntlivé zastávky s tabulemi se totiž nazývají Plahočiny.Je jich celkem šet.
Jdeme po žluté značce,celkem široké cestě s mírným stoupáním.U každé cedule se musíme zastavit na krátký odpočinek,jak nám tento Velikán nařizuje.Po odpočinku se dále plahočíme k další ceduli a znovu odpočinek.Stezka vede Přírodní památkou Synalovské Kopaniny,kde je i přístřešek Kopaniny.Ideální místo pro delší odpočinek po soustavném plahočení.Káva,svačinka.Zajímavostí tohoto přístřešku je pohled na Alpy.
Po odpočinku,svačině,kávy a pokocháním se výhledem na Alpy se plahočíme k poslednímu zastavení.Je to Hájenka pod Sýkoří a u ní pomník Járy Cimrmana,který se nazýva Plostikou.Tady plahočení končí.
Po pohlazení hlavy našeho fenomenálního génia opustíme žlutou značku a vydáme se na vrchol Sýkoř 705 m.n.m. s televizním vysílačem.Je zde spousta malých skalních útvarů.Nádherné místo.Jsme zpět na žluté značce.Nechce se nám vracet po stené cestě a tak se vydáme dále po žluté k rozcestí Sýkořský les.Tady žlutou značku opouštíme a po asfaltové cestě směrem k obci Křeptov pokračujeme do Lomnice.l
Jdeme kolem krásného bodu záchrany.Namalovaný Rumcas na kameni.Kousek o něho je odbočka opět na žlutou značku a po ní přes Přírodní rezervaci Pod Sýkořskou myslivnou dojdem zpět do Lomnice.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Lomnici jsme se ubytovaly v Penzionu Pod sýpkou.A velká spokojenost.Majitelka p.Hana Hrubá se o nás starala,jako by jsme byli u ní na návštěve doma.Podrobnější informace o ubytováni a cenách se více dozvíte na odkazu www.podsypkou.cz.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Není co,co by se nám nelíbilo,včetně ubytování.
Ostatní informace
Historie stezky sahá až do roku 1987,kdy byla vybudována.O rok později byla za přítomnosti herců divadla Járy Cimrmana slavnostně otvřena včetně odhaleíní plostiky tohoto Velikána u Sýkořské hájovny.Bohužel,plostika nevydržela na tomto místě dlouho.Údajně pro srocování lidí a narušení pořádku,které se
komunistům nelíbylo(bylo to na udání) se musela plostika odstranit.Naštěstí byla uschována u dobrých lidí a v roce 1989 byla znovu nainstalována jako součást plotu hájovny.Teprve v roce 1996 byla přemístěna na původní místo,před plot hájovny,kde je dodnes.