Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Loučka leží jihozápadním směrem od města Valašské Meziříčí. Loučka je složena ze dvou částí a to z části Loučka a částí Lázy. Obcí Loučka prochází silnice spojující Valašské Meziříčí a Bystřici pod Hostýnem. Nedaleko obce je železniční trať vedoucí z Ostravy do Kojetína. Nejvýše položeným místem v okolí obce je vrchol Hradiště ( 604 m.n.m.). Na úpatí Hradiště pramení potok Loučka. Do potoka Loučky ústí u bývalého mlýna podolský potok. V sousedství mlýna je vybudován rybník. Ve středu obce je malý přízemní zámek s mansardovou střechou. Kolem zámku byl vybudován přírodně krajinářský park. Lázy leží jižním směrem od Valašského Meziříčí na úbočí vrcholku Kuželek ( 571 m.n.m.), který je součástí Hostýnských vrchů. Za příznivého počasí je z Lázů malebný výhled na údolí řeky Bečvy a Vsetínské vrchy a nedaleké Beskydy. Z části obce Lázy vede řada značených turistických tras do nedalekých Hostýnských vrchů. Vydáme-li se severním směrem z Lázů přes vrchol Kuželek můžeme projít okruhem přes okolní vrcholy a dojít přes obec Oznice zpět do obce Lázy. Půjdeme-li západním směrem z obce Lázy přes vrchol Klínec ( 667 m.n.m.) dojdeme do obce Rajnochovice a dále budeme pokračovat ke zříceninám hradu Šaumburk a Zubříč. Vydáme-li se východním směrem, zavade nás značená trasa do obce Pržno, která se rozkládá na břehu řeky Bečvy. Jihozápadním směrem dojdeme na vrchol Čečetkov ( 687 m.n.m.).
Vznik Lázů se datuje do druhé poloviny 18. století a obec vznikla z pasekářských usedlostí. V obci byl postaven vrchnostenský dvůr patřící k panství v Loučce. V roce 1815 pracovala v blízkosti obce ruční továrna na výrobu kameninové keramiky, která pracovala do roku 1866. V roce 1854 byla přimo v obci založena jiná továrna na keramiku a tato zanikla v roce 1898. Dřvěná zvonička v obci byla podle starých vzorů postavena v roce 1925.
Na vrcholu Hradisko, jižním směrem od obce Loučka je archeologické naleziště s nálezy osídlení lužické Kultury a zbytky ochranného valu z opevněného sídla. První písemná zmínka o obci Loučka pochází z roku 1307, dlouho byla samostatným statkem olomouckých biskupů. V roce 1803 byla obec prodána Janovi Nepomukovi Mohrweiserovi. Na jeho pokyn byla pod Hradištěm vybudována studna a dřevěné potrubí, které zásobovalo vodou panský dvůr. V 16. a 17. století stávala pravděpodobně na místě dnešního zámku tvrz. V polovině 18. století byl v obci postaven vrchnostenský zámek Ten byl přestavěn v roce 1769 a znovu upravován v roce 1803. V jeho blízkosti stojí kostel Krista Dobrého Pastýře, jeho dnešní podoba je z přestavby v roce 1778. Hřbitovní pohřební kaple rodu Mohrweiserů byla postavena v roce 1826. Na statku v Loučce se vystřídala řada majitelů. Mezi poslední majitele se řadí od roku 1918 Tomáš Baťa. Po jeho smrti je statek v majetku jeho ženy. Po roce 1999 byl rodině Baťů majetek opět vrácen. Zámek byl rozbořen a přestavěn na venkovské sídlo a upraveným parkem.
Loučka je nevelká podhorská obec se 460 obyvateli a rozkládá se jihovýchodním směrem od města Vizovice a u jižního okraje přírodního parku Vizovické vrchy. V okolí obce se rozprostírají malebné lesy. Obcí protéká bezejmenný potok, který tvoří jižním směrem od obce levostranný přítok říčky Sviborky. Severním směrem se nad obcí zvedá vrchol Doubrava ( 676 m.n.m.), na jehož vrcholku byla vybudovaná rozhledna. První písemná zmínka o obci je z roku 1261 a obec byla majetkem vizovického cisteciáckého kláštera. Loučkou prochází trasa dálkové cyklostezky a to Beskydsko-karpatské magistrály.