Mariánka
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
V tomto případě skutečně nejde o podobu oblíbeného kuřiva, ale o zcela novou rozhlednu. Označení nese od nedalekého poutního místa Mariánská Hora u Horního Třešňovce nad Lanškrounem. Vybudována byla z prostředků evropských fondů, jak to tak chodí. Je součástí projektu výhledových míst v Euroregionu Glacensis (Kladsko). Podle něj by v Kladském pomezí mělo vyrůst celkem 6 rozhleden, vždy po třech u nás a tři v Polsku. Autorem projektu je ing. Martin Novák z Proseče u Skutče. Stavbu realizovala firma NBS Invest a.s. Havířov.
Naštěstí v tomto případě jde o místo se slušným výhledovým potenciálem a ne jen o lákadlo jak přitáhnout nějaké turisty.
Rozhledna leží na katastru Horní Čermné, obec nakonec výstavbu iniciovala. Křížovým vrchem, jak se vrchol nazývá prochází hlavní rozvodí mezi Černým mořem (povodí Dunaje) a Severním mořem (povodí Labe). Rozhledna nabízí výhled na široké okolí Podorlicka a Zemské koruny (Lanškrounska). Asi nejzajímavější jsou výhledy na blízkou Bukovohorskou hornatinu, což je součást Orlických hor. Jejich hlavní hřeben je rozpoznatelný severozápadně, někde za Žamberkem (ten jde zahlédnout ze bližším Letohradem).
Dobře je viditelný Lázek, tedy nejvyšší vrchol Zábřežské vrchoviny.
Dobře je patrný výhled do okolí Lanškrouna jižně od rozhledny i okrajové vrcholy výběžků vysočiny (Hřebečský hřbet, Třebovské stěny). Dle prospektů by měly být vidět i vzdálené Krkonoše, údajně i Jeseníky (tedy Hrubý Jeseník – i když tady bych pochyboval).
Výhledová plošiny je ve výšce 18,8 m, konstrukce rozhledny je kombinovaná ze dřeva a oceli. Slavnostní otevření proběhlo 6.9.2014. Mimo rozhledny vyrostl u vrcholu i přístřešek se zázemím pro turisty. Potěšitelný je volný přístup.