Loading...
Lanškroun nebývá vnímán jako vyloženě město plné památek, což je ale omyl. Východočeské město je totiž na svou velikost památkových objektů celkem bohaté. Když pomineme takové ty větší objekty typu zámku, několika kostelů, skvostné Radnice, měšťanských domů a jedné hospody, výčet památek doplňuje spousta různých soch a sousoší.
Jedno značně netradiční (co se týče u nás viděných) lze potkat u výpadovky z města směrem na Albrechtice.
Jde o oboustranný reliéf se zobrazením kultovních výjevů Panny Marie. Podstavec díla tvoří třídílný sokl zakončený římsou s girlandami. Na podstavci jsou vyvedené dedikační nápisy s uvedením osob, které na tvorbu díla přispěly. Střední část podstavce je zdobená volutovými křídly. Čelní stranu podstavce(obrácené k městu) tvoří reliéf sv. Lukáše, který maluje Pannu Marii. Nad ním se vznáší holubice (Duch svatý). Zadní stranu této části tvoří mariánský monogram.
Vrchol sloupu tvoří stylizovaný oblak. Andělé v něm nesou obraz Panny Marie s dítětem. Ten je sochařským ztvárněním díla, které je známo jako Panna Marie Čenstochovská.
Druhá strana je tvořena výjevem Panny Marie s dítětem, které ji hladí tvář. Sousoší je vytvořeno z pískovce. Za autora je považován kamenický mistr Melnický, původem z Vamberka. Sousoší bylo odhaleno 3. 6. 1811. děkanem Bernaredem Artztem. Tuto informaci si můžeme přečíst na tabulce u paty sousoší, případě i za použití QR kódu. Ovšem v tomto případě je aplikace na další informace skoupá, v podstatě si přečtete to samé, co je na tabulce.
Ojedinělé dílo je příkladem přetrvávajících barokních forem v době klasicismu.