Město Koryčany - židovský hřbitov
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Koryčanský židovský hřbitov byl založen v první polovině 17. století. Židovská čtvrť se nacházela v ulici směřující z náměstí severním směrem, v ulici zvané proto Židovská, dnes Masarykova. Ghetto bývalo do poloviny 19. století uzavíráno na noc řetězy na rohu náměstí a z druhé strany v místech bývalé prodejny Inpro při Příční ulici.
Synagoga bývala v domě čp. 688, postavena byla v 2. polovině 18. století. Po požáru v roce 1842 došlo k přestavbě a využívána byla do konce 30. let 20.století. Potom sloužila tělovýchovné jednotě Orel jako tělocvična, za války coby obilní skladiště, potom sklad textilu a konečně v 50. letech zde byla prodejna elektro - porcelán.
Samostatná židovská obec existovala v Koryčanech již v 16.století. Židé bývali především drobní řemeslníci, živnostníci a podomní obchodníci. Před 2. světovou válkou zde žily jen 4 židovské rodiny, které stihl tragický osud obětí nacistické rasové perzekuce.
Hřbitov má rozměry cca 100 x 40 m a dnes se zde nachází přibližně 200 náhrobků, různě roztroušených po celé jeho ploše. Nejstarší dochovaný pochází z roku 1674. Většina náhrobků je z pískovce nebo žuly, méně pak jich je vápencových nebo mramorových. Náhrobky jsou nezvykle namixovány a tak se novější nacházejí mezi staršími. V jihozápadním rohu se nacházela márnice, po které zbyly již jen stopy.
Hřbitov je volně přístupný, původně jej obklopovala zeď asi 120 cm Vysoká, která se dnes dochovala částečně jen v jižní části na severní zcela chybí. Ke hřbitovu vede od hlavní silnice v blízkosti základní školy ulice Cihelny. Na jejím konci u posledního domku jsou pak vpravo železné schůdky.
Právě pro svou špatnou přístupnost vedla původně příjezdová cesta průchodem a branou v domě čp. 300 v Židovské ulici, dále jeho dvorem a zahradou. Při vstupu v jihozápadním rohu stávala márnice, po níž dnes zbyly jen stopy. Ohradní zeď je na jižní straně z části pobořena, v severní části chybí úplně. Dolní třetina pohřebiště je dnes dokonce částečně ohrazena ostnatým drátem pro pastvu ovcí.
Poslední pohřeb se zde konal vroce 1942. Novodobé náhrobky jsou většinou pokáceny a zřejmě jich již dost chybí v důsledku krádeží. V roce 1948 byl navíc židovský hřbitov vážně poškozen vandalským útokem zdejší školní mládeže.
Po dlouhých letech pustnutí a chátrání vykonali koncem 80. let a počátkem 90. let kus poctivé práce na zvelebení brigádníci. V 90. letech byl právem koryčanský židovský hřbitov zařazen mezi Kulturní památky chráněné státem.
http://www.korycany.cz/zidovsky-hrbitov/d-1123/p1=54