Loading...
Turistické cíle • Příroda • Jeskyně
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Nejkrásnější partie jeskyní se nazývají Chrám přírody a Panenská jeskyně.
Jeskyně byla známa od pradávna a je mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Vedle kostí vyhynulých pravěkých zvířat zde bylo nalezeno velké množství koster lidí starší doby Kamenné s četnými doklady o jejich činnosti (kamenné nástroje, ohniště).
Prohlídka v jeskyni trvá 40 minut, délka prohlídkové trasy je 380 m a jeskyně je přístupná od dubna do října. Celková délka jeskyní je přes jeden kilometr, jeskyně byly objeveny na počátku 19. století.
Provozní dobu a cenu vstupného zjistíte na internetových stránkách jeskyní viz. odkaz nahoře v hlavičce lokality,
Mladečské jeskyně se nacházejí nedaleko chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou místy bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Jeskyně je velmi významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Vedle kostí dnes již vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby Kamenné s četnými doklady o jejich činnosti (kamenné nástroje, ohniště).
Mladečské jeskyně jsme navštívili již několikrát, protože dle našeho názoru patří mezi ty hezčí v naší republice. Auto jsme nechali na bezplatném parkovišti asi půl kilometru od jeskyní, ke kterým jsme se následně vydali. V pokladně jsme si koupili známku se samolepkou, dostali zde i razítko a za půl hodiny jsme se vydali na prohlídku. Jeskyně již byly mezitím zrekonstruovány a tak jsme chodili po nových chodnících a také pokladna byla již jinde než při naší první návštěvě. Ze vstupní expozice v provozní budově správy jeskyní jsme sestoupili skalním portálem v místě bývalého kamenolomu do dómu Mrtvých, jenž byl znám již v pravěku.
V místech, kde byly vykopány kosterní pozůstatky cromagnonských lidí, jejich nástroje i kosti pleistocénních zvířat, jsme shlédli pravěké ohniště a část archeologických i paleontologických nálezů či historické pamětní desky na stěnách jeskyně, které připomínají místa nálezů i jména významných badatelů J. Szombathyho a J. Fürsta, kteří zde prováděli výzkum v letech 1881 až 1922.
Z této rozlehlé prostory, podepřené několika mohutnými skalními pilíři, jsme pokračovali kolem komínu vyplněného balvanitou sutí, což je podle některých názorů pravděpodobně původní vchod do jeskyně. Zde jsme mohli pohlédnout do nejvyšší úrovně podzemního systému a kolem mohutných rozpraskaných stalagmitů jsme přišli na Křižovatku. Z této Vysoké prostory zde vybíhá pět chodeb do různých směrů, které ústí do tzv. Labyrintu. Kolem sintrového útvaru Zkamenělý hřib a jeskyně U ještěra jsme po schodišti sestoupili do nejnižší zpřístupněné prostory Modré jeskyně. Vysoký podzemní dóm s hrůzostrašně vyhlížejícími bloky ve stropě je 37 metrů pod zemským povrchem.
Z Modré jeskyně jsme se vrátili k pokračování prohlídkové trasy a do Kaple, kde jsme si prohlédli symbol jeskyně – překrásný, přes 2 metry vysoký stalagmit nazývaný Mumie. Odtud jsme chodbou vešli do Vysoké síně Chrámu přírody. Na jeho stěnách jsme shlédli překrásně zbarvené sintrové náteky a krápníkové útvary se zajímavými jmény - Beránek, Holubice, či Zasněžený strom. Bezejmennou a Netopýří jeskyní jsme pokračovali do dómu, objeveného kladečskými občany roku 1902. Pro zachovalost krápníkové výzdoby byl nazván Panenskou jeskyní, která je nejrozlehlejší prostorou pod vrchem Třesínem. Zde jsme si prohlédli krápníky s názvy jako Betlém, Zkamenělý hrad, Madonu a další dle lidské fantasie.
Potom jsme se vrátili do dómu Mrtvých, kde prohlídka skončila. Vrátili jsme se k autu, ale nikam jsme nejeli. Šli jsme totiž podruhé na kompletní procházku po naučné stezce Třesín, kde jsme opět viděli Čertův most, rytířskou síň, jeskyni Podkova, kterou jsme si poprvé s baterkami prošli celou a nakonec také vývěry pramenů. K autu jsme se opět vrátili okolo jeskyní a pak jsme již jeli domů.
Návštěvní okruh Mladečských jeskyní je dlouhý asi 380 metrů a prohlídka trvá 40 minut. Pokud se do jeskyní vypravíte v létě, nezapomeňte si vzít i něco teplého na sebe. Teplota v jeskyni se pohybuje kolem 9 stupňů.
http://www.jeskynecr.cz/cz/jeskyne/mladecske-jeskyne/provoz/prohlidkova-trasa/
květen až září každý den mimo pondělí od 9.00 do 16.30
duben a říjen každý den mimo pondělí od 9.00 do 15.00
listopad, leden až březen po dohodě
plné 90,- Kč, senioři 65+ 70,- Kč, zlevněné 40,- Kč
Telefon: +420 585 347 148
Email: mladec@caves.cz