Mohylové pohřebiště Tabarky
Turistické cíle • Drobné památky
Jméno „Tabarky“ je údajně odvozeno od latinského názvu pro útulnu, tábor či vojenské ležení.
K pohřebišti vede významová modře značená odbočka (celkem 650 m) od silničního rozcestí na Kroměříž, Kostelany a Novou Dědinu, jímž prochází modrá tur.trasa od Budačiny do Kvasic. Po ujítí čtvrt kilometru po silnici na Novou Dědinu přijdeme k odpočinkovému altánu s Infocedulí o Tabarkách a rozcestníkem. Odtud je to po modré odbočce mírným stoupáním po úbočí kopce hvozdem k mohylišti 400 metrů.
Na místě samém je dnes k vidění 15 výrazných mohyl, pocházejících z konce devátého až poloviny desátého století, tedy hlavně z doby bronzové. Archeologové lokalitu poprvé zkoumali v 80.letech „století páry“, a pak ještě v roce 1909. Náleziště je řazeno mezi raně středověké mohylníky s kostrovým způsobem pohřbívání. Původně zde bylo nalezeno 24 mohyl, které před koncem 19.století zkoumal F.Přikryl a J.Wankel. Dalších devět mohyl prokopal roku 1909 I.L.Červinka.
Mohyly dosahují průměru od 6.5 do 11 metrů a jsou vysoké až 160 centimetrů. Kostry v nich byly uloženy na záda a ruce přitisknuty podél těla. Ostatky s milodary byly nejprve položeny na úroveň terénu, a pak zasypány množstvím hlíny a vytvarovány do oblého tvaru. Milodary tvořily náušnice, kopí, sekery, srpy, dýky, gombíky, pozlacené bronzové ostruhy a keramické nádoby v podobě vědérek. Nálezy z Tabarek jsou dnes k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
Zbylých 15 mohyl je narušeno kráterovitými prohlubněmi po archeoprůzkumu a v současnosti už se nenacházejí na pasece, ale ve vzrostlém lese. Další mohyly zcela zanikly nešetrným způsobem lesního hospodaření za minulého režimu.
(Což mne v této oblasti ani moc nepřekvapuje - viz osud nepříliš vzdálené zříceniny hradu Střílky: ten měl ještě roku 1968 zachován nádvorní stranu paláce až do výše prvního patra, který byl následně až do základů zničen v důsledku bezohledné lesní těžby!)
Mohylníky se nenacházejí jen na Tabarkách, ale v blízkém okolí jsou k vidění také v lesní trati Ježovka, u Nové Dědiny v lesní trati Na Zvražci a u temenu kopce Kuly v lesní trati Za Starou ohradou.