TURISTIKU PODPORUJÍ
61 584 turistů a cestovatelů
112 629 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 404 587,- odměny za články
 Moje oblíbené
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Zlín a okolí

Krajské město Zlín leží ve východní části Moravy, na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Svou polohou zasahuje do tří národopisných oblastí - Valašska, Hané a Slovácka. Svým charakterem má však nejblíže k Valašsku. Město proslavil Tomáš Baťa. Unikátní je místní funkcionalistická architektura, která nemá jinde v republice, ale ani ve světě obdoby. 

Tip:  
  Trasy Zlín a okolí (65)
Jižní Morava
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jižní Morava
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Skalní útvar Budačina.

Turistické cíle Skalní útvar

Fotografie (12)  • Foto: TomášNejedlý

Skalní útvar Budačina se nachází v severovýchodní části Chřibů a ty vytváří pomyslnou západní hranici karpatského oblouku. Přírodní památka obsahuje několik izolovaných skalek a menší bývalý lom s přístřeškem v západním závěru tohoto maloplošného chráněného území. Bohužel toto je jediné skalní místo Chřibů, které jsem měl zatím možnost navštívit. Jedná se o pískovcový, místy slepencový útvar užívaný horolezci – viděl jsem zde jistící body. Jeho největší zajímavostí je menší erozní jeskyně oválného tvaru a patrně jejím určitým pokračováním je na opačné straně „komín“. Nejsem právník a při spoustě vyhlášek z nejrůznějších časů o jejichž platnosti a vzájemných vazbách si „běžný smrtelník“ asi nebude příliš jistý se těžko hledá otázka zda do jeskyně možno nebo nemožno alespoň nahlédnout? Podle běžných pravidel, které většinou platí (v NPR pouze po značených cestách, v PR k tomu přibudou i lesní cesty a v PP je pohyb možná ještě trochu volnější). Bohužel ne vždy je to tak zřejmé a někdy si například vyhlášky a nejrůznější informační tabulky, listy atd. protiřečí, v lepším případě v některých bodech nejsou úplně jednotné. A v případě Budačiny nevím jak to s návštěvou jeskyně je? Ono je i otázkou, zda podle některých hledisek je možné jeskyni „V Budačině“ s označením P321 81 2B J00001 jeskyní nazvat? Číslo P321 označuje umístění ve flyšovém pásmu Vnějších Západních Karpat, P321 81 2B upřesňuje na Kostelanskou vrchovinu. Obecně platí, že pokud není jeskyně označena jako veřejnosti přístupná, tak je nepřístupná a vstup do ní není povolen. Vzhledem k tomu, že jeskyně má jakési „evidenční číslo“, tak ji patrně za jeskyni AOPK považuje, i když se podle mě úplně nejedná o podzemní objekt. Definicí jeskyní je více, jedna třeba ve zkratce říká, ze se jedná o podzemní objekt jehož vnitřní rozměry (alespoň jeden) dosahuje dvou metrů a vstup má rozměr menší. I z toho pohledu si nejsem úplně jistý zda této definici vyhovuje? Vstupní otvor má podobné rozměry jako je její výška. To co jsem pochopil z vyhlášek je i to, že přístup je na PP Budačina možný pouze po značené cestě, případně těch lesních. V mapy.cz/turisticka vidím pouze značenou turistickou zelenou a také modrou která patrně vede ke stromu před vstupem. Protože na skále jsou jistící mody, tak ji nepochybně budou používat horolezci. Co jsem se tak dočetl o skalách obecně, tak „horolezecká činnost“ je povolena pouze na těch objektech, které jsou k tomu určeny. Tedy například bouldery, případně „cvičné“ skály. Tedy podle všeho to vypadá tak, že do jeskyně „V Budačině“ nahlédnout není možné. Podobně to tak prý platí u nejrůznějších starých důlních děl, kde i kdyby nebylo nic napsané, tak vstup není povolen.

 

Navíc až v poslední době jsem přišel na to, že existuje něco jako REZERVAČNÍ KNIHA. Nejedná se o systém, ve kterém by se například mohly „objednat“ exkurze na daná místa. Jestli jsem vše dobře pochopil, tak rezervační kniha AOPK (Agentura Ochrany Přírody a Krajiny – lidově „ochranáři“) je seznam všech vyhlášek a podmínek „užívání“ daných chráněných území. Ať už těch maloplošných (přírodní památky, přírodní rezervace, národní přírodní památky a národní přírodní rezervace) nebo i těch velkoplošných (chráněná krajinná území, národní parky, atd.). Vstupy do některých území jsou omezeny třeba i časově.

 

Pokud zde bude někdo, kdo by mé poznámky zde uvedené uvedl na pravou míru, upřesnil, budu rád. Spíš jsem tímto poněkud rozvláčnějším úvodem chtěl naznačit, že ne vždy je vše tak jasné jak to na první pohled vypadá.

 

Asi je i faktem, že 99 procent čtenářů turistiky se bude v přírodě chovat tak, že se ani nepozná, že zde byli. Na druhou stranu, skoro při každém výletu se přesvědčuji, že spousta „rádoby“ turistů se podle toho nechová a jsou schopni dělat smetiště kdekoliv. Mnozí jsou i na hony vzdáleni výrazu „být skoro neviditelný“, tedy především „neslyšitelní“. Pak se asi nemůže nikdo divit, že ochranáři místo toho aby nechali lidi „přírodu poznávat na vlastní kůži“ tak radši píší zákazy… No, nic… Špatné téma, vrátím se teď k popisu místa.

 

Člověk by asi neřekl, že v největší rozměry (výška) dosahuje zhruba 12 metrů. Blízký orientační bod v mapě je Krásná hora. Je zde označena jako hora, ale opět je to popis, který není ani k celkové nadmořské výšce ani k výšce nad okolním terénem úplně správný. Podle jedné definice hory se musí jednat o vyvýšeninu s minimálním rozdílem vrcholu případně hřebenu vůči okolnímu terénu alespoň 300 metrů. Tomu rozhodně v mírně zvlněné krajině Chřibů není. Pokud má někdo rád „škatulkování“ uvedu umístění oblasti z „geologického pohledu“. Budačina se nachází v pseudokrasové oblasti flyšového pásma Vnějších Západních Karpat „Karpatského oblouku“, do něhož náleží například i Tatry a na mapě vytváří jakýsi oblouk. Prochází střední a východní Evropou přes osm zemí (Rakousko, Česká republika, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Ukrajina, Rumunsko a Srbsko) s délkou zhruba 1500 km a u srdce zahřeje, že nejvyšší vrchol se nachází ve Vysokých Tatrách. Teď k bližšímu určení podloží: jedná se pískovce a slepence soláňských vrstev račanské jednotky magurského flyše. Flyš je jedna z podmínek díky níž mohlo dojít ke vzniku pseudokrasových jeskyní (zjednodušeně řečeno jeskyní, ve kterých nenajdeme krápníky a i v těch které jsou pojmenovány například „Krápníková“ se rozhodně nebude jednat o typ krápníků na které jsme zvyklí z „krasu“. Přesnější označení by snad bylo například „brčka“. Vznik pseudokrasových jeskyní je úplně jiný než těch krasových. V „pseudokrasu“ hraje hlavní roli gravitace a tření na kluzných plochách, mrazová eroze - zjednodušeně řečeno lámání a praskání pískovcových bloků v místech, kde zateče voda, ta zmrzne a značnými silami působí na prasklinu v bloku. Pokud led „vyhraje“ blok praská a mění rozměry. Tím může ovlivnit křehkou rovnováhu a skalní nebo kamenný blok se může začít pohybovat než opět najde stabilní stav. Tím jsou pseudokrasové jevy nebezpečné. Nikdy nikdo neví co se může nebo nemůže urvat, sesypat. I proto se do jeskyní nechodí „sólo“. Nejlépe vždy s někým, kdo tato místa důvěrně zná, tedy s jeskyňáři. Je to vhodné jak z hlediska klidu ohledně „práva“, tak především právě z bezpečnosti. Protože kdo jiný než jeskyňář bude mít znalosti, zkušenosti a hlavně „cit“ k místu, než ti, kteří se výzkumu těchto zajímavých míst věnují.

 

Osobně si myslím, že Budačina patří k relativně bezpečným místům, jimž mnozí nepochybně neodolají, ale podle toho co jsem nastudoval si nejsem úplně jistý zda vstupování do této jeskyně je úplně „košér“. Ze zajímavých jeskyní kde je vstup dovolen a o nichž vím – kam vede turistická trasa je například „Průchodnice“ u Ludmírova v Javoříčském krasu, jeskyně Šipka ve Štramberku nebo jeskyně Pekárna v Ochozském krasu. Občas také bývají otevřeny některé jeskyně, které jsou po zbytek roku uzavřeny. Krásným příkladem je pohodová Ochozská jeskyně nebo o něco náročnější jeskyně na Květnici, tzv. „Králova jeskyně“. Pojmenovaná je po nikom méně známém než po objeviteli Demanovských jeskyní. Měl jsem to štěstí, že jsem si ji mohl prolézt jednou z obtížnějších cest, kdy bylo třeba jednu asi deset metrů hlubokou propástku překonat rozporem. Krásná i proto, že jsem ji šel s místním jeskyňářem, který ji znal jako „své boty“. I když v místech nad „bezednou propastí“ to byl především boj s mými obavami, ale nakonec zvědavost vyhrála (vracení se zpět nahoru by bylo obtížnější. :-) ). Když jsem toto místo překonal a opět stál na pevné zemi a navíc v prakticky největší hloubce (něco přes třicet metrů) této menší jeskyně tak to byl neopakovatelný okamžik. Krásný zážitek, který si pamatuji jako by to bylo včera…

 

Inu trochu jsem se od Budačiny odchýlil trochu jinam, ale snad bude článek alespoň pro někoho zajímavý a třeba v něm i probudí onu tajemnou touhu po poznání neznámého. A co je krásnějšího a smysluplnějšího než poznávat krajinu svého domova.

Nadmořská výška:
360 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.190, 17.412)
Poslední aktualizace: 14.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele TomášNejedlý
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Halenkovice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
7,4km od místa

Příspěvky z okolí Skalní útvar Budačina.

17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov
17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov
Trasy
17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov    10 000 kroků pro zdraví Dejte chůzi šanci!   Cílem výzvy není ujít každý den 10 000 kroků, ale chodit. Chodit častěji než doteď. Chodit v rámci běžných …
0.3km
více »
Chřiby - Zuzančina studánka
Chřiby - Zuzančina studánka
Studánka
hodnoceni 8/10
   Toto pověstmi opředené místo leží v zadní části Kudlovické doliny a pro pěší turisty je snadno dostupné po nově vyznačené žluté turistické značce. Vede přes tuto dolinu z obce Košíky až na Budačinu a jejím velk…
0.3km
více »
Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic
Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic
Cestopisy
Těm, kdo četli mé dřívější cestopisy o toulkách po známých i neznámých chřibských skalách, možná připadá, jako bych se při nich „hlavním“ Komínským skálám cilevědomě vyhýbal, ale není tomu tak. Já na nich kdysi dá…
0.5km
více »
Mariánská studánka v Kudlovické dolině
Mariánská studánka v Kudlovické dolině
Studánka
Nachází se v jejím samotném závěru naproti bývalému rekreačnímu středisku u zeleně značené tur.trasy a trasy Spáčilovy naučné stezky. Od silničky k ní směrem k jihu odbočuje vyšlapaný chodník. Po padesáti metrech …
0.6km
více »
Rozsypalova lesní osada
Rozsypalova lesní osada
Výletní místo
Nachází se při zeleně značené tur.trase vedoucí od chřibských Komínků na Budačinu v samotném závěru Kudlovické doliny. Je zajímavé, že ji od tří okolních okresních měst – Zlína, Kroměříže i Uherského Hradiště dělí…
0.7km
více »
Chřiby - skála Miláčka
Chřiby - skála Miláčka
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
   Skála Miláčka je jedním z mnoha skalních útvarů Kudlovické doliny a její zvláštní název je odvozen od několika lidových pověstí. Podle jedné z nich tady skokem do hlubiny jednou pro vždy "vyřešili" svůj osud ne…
0.9km
více »
Chřiby - Skály pod vrchem Březová
Chřiby - Skály pod vrchem Březová
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
  Na další velmi zajímavé skalní útvary v zadní části Kudlovické doliny narazíme, pokud budeme pokračovat po nové žluté značce od skály Miláčky přes Zuzančinu Studánku do svahů kopce Březová. Od upraveného pramene…
1km
více »
Chřiby - Dolní Dubová
Chřiby - Dolní Dubová
Skalní útvar
hodnoceni 6/10
  Poutník, kráčející po staré "hradské" cestě od Budačiny k Halenkovicím možná za vrchem Březová (411 m) podlehne pokušení a zvolí si zkratku do Halenkovické doliny po klesajícím zalesněném hřebeni. Hradská je sic…
1.6km
více »
Budačina
Budačina
Zajímavost
hodnoceni 8/10
Budačina je starý, ale velice působivý skalní útvar s malou pseukrasovou jeskyní, který byl vytvořený kvarterní denudací. V roce 1966 byl vyhlášen chráněným přírodním útvarem. Pískovcové…
1.6km
více »
Chřiby 2004: Komínky, Záskalí a Budačina
Chřiby 2004: Komínky, Záskalí a Budačina
Cestopisy
   Brzy ráno odjíždíme ze Zlínského nádraží autobusem do Babic. S jednou hodně upovídanou paní - prý ji kouslo včera klíště - čekáme na přípoj do Kudlovické doliny. Bohužel je konečná busu od převratu už v její třetině. Nedá se nic dělat - dál už musíme " pěškobusem", ještě že je krásné červencové ráno a svítí sluníčko... Asi 1.5 km jdeme po silnici, pak přicházíme k turistickému rozcestí. Z barevného spektra značek si vyb…
1.7km
více »
O přírodní rezervaci Záskalí
O přírodní rezervaci Záskalí
Přírodní památka
Pokud zamíříte z rozcestí pod Komínskými skálami po zeleně značené tur.trase směrem na východ do Kudlovické doliny, ocitnete se zhruba po dvaceti minutách chůze pod zalesněným hřebenem tvořeným soustavou skalnatýc…
1.7km
více »
Kostelanské rozhledničky
Kostelanské rozhledničky
Rozhledna
V areálu westernového ranče Kostelany se můžeme kromě jiného potěšit i výhledem na okolí ze dvou rozhledniček. Ta první a vyšší je napodobeninou dřevěné věže jakéhosi amerického „fortu“ a stojí hned vedle oblíbe…
2km
více »
Divoký západ na dosah v Ranči Kostelany
Divoký západ na dosah v Ranči Kostelany
Výletní místo
Atraktivní místo pro milovníky westernu najdete na Ranči v Kostelanech u Kroměříže. Tento Divoký západ na dosah, se nachází v nevelké obci Kostelany u Kroměř…
2.1km
více »
Procházka obcí Kostelany a návštěva ranče
Procházka obcí Kostelany a návštěva ranče
Cestopisy
Ne vždy se naplánovaný výlet vydaří k plné spokojenosti a na vině přitom vůbec nemusí být počasí...   Jednu červencovou sobotu jsme neměli nic naplánované, jenže venku bylo tak hezky, že jsme neodolali a vyrazili alespoň na návštěvu westernového městečka v chřibských Kostelanech, kterou jsme už léta letoucí stále odkládali. Vzdušnou čarou by to ze Zlína nebylo až tak daleko, my…
2.1km
více »
Mohylové pohřebiště Tabarky
Mohylové pohřebiště Tabarky
Drobné památky
Jméno „Tabarky“ je údajně odvozeno od latinského názvu pro útulnu, tábor či vojenské ležení. K pohřebišti vede významová modře značená odbočka (celkem 650 m) od silničního rozcestí na Kroměříž, Kostelany a Novou D…
2.1km
více »
Za skalními klenoty Kudlovické doliny
Za skalními klenoty Kudlovické doliny
Cestopisy
V Itálii všechny cesty vedou do Říma, v moravských Chřibech na Bunč. Východní část tohoto malého pohoří je rozpolcena dolinou Kudlovického potoka, jíž prochází po celé délce silnička vedoucí z Kudlovic do Kostelan zhruba půlnočním směrem. Kromě ní je dolina ve své horní půli napříč protknuta několika turistickými trasami, které poutníky provedou nejzajímavějšími místy. Tady je …
2.4km
více »
Skály chybějící na mapách.cz - oblast Chřibů, Valašskosenicka a Vizovických vrchů
Skály chybějící na mapách.cz - oblast Chřibů, Valašskosenicka a Vizovických vrchů
Skalní útvar
  „Cestoval“ jsem tuhle prstem a očima po mapách.cz, chtěje naplánovat túru do blízkých i trochu vzdálenějších skalních oblastí, které jsem dlouho neviděl... ale nastal jistý zádrhel. Z některých totiž symboly …
2.4km
více »
Chřiby - skalní město Vlčí jámy
Chřiby - skalní město Vlčí jámy
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
  Na úvod bych se tímto rád omluvil panu J. Vítkovi, který ve své knize Tajemný svět skal prohlásil, že nejskalnatějším "pohořím" karpatského flyšového pásma na Moravě jsou Chřiby. Ve svých článcích jsem si mu dov…
2.4km
více »
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny
Cestopisy
  První den mé - kvůli nemoci poněkud posunuté a zkrácené - dovolené se budím do překrásného rána. S manželkou sjíždím dolů do města a tady se naše cesty dělí. Zatímco ona chuděra musí ještě dnes v pracovním pro…
3.1km
více »
Nová Dědina - Černý kříž
Nová Dědina - Černý kříž
Kříž
hodnoceni 9/10
 Při putování minipohoříčkem Chřiby můžete narazit na poměrně unikátní sakrální pamětihodnost, to ale musíte kráčet po lesní asfaltce bez značení od tur.rozcestí U Mrazíka (zde se spolu setkává žlutá a zelená trasa…
3.1km
více »
Chřiby - Dolní Komínské skály
Chřiby - Dolní Komínské skály
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
  Pro milovníky Chřibů nejsou Komínské skály neznámým pojmem. Jsou dobře dostupné po turistických značkách, nacházejí se nedaleko lesního penzionu na Bunči a tak na nich někdy bývá v sezóně až přelidněno. Hlavní a…
3.4km
více »
Nová Dědina  - něco o obci
Nová Dědina - něco o obci
Vesnice
hodnoceni 8/10
   Podle lehce provokativního názvu by se mohlo zdát, že má tato dlouhá vesnička, ležící na jednom z výběžků chřibských hřebenů, něco společného s Valašskem... a vážený pan čtenář se vskutku nemýlí. Nejstarším pře…
3.6km
více »
Bunč
Bunč
Rekreační oblast
hodnoceni 9/10
Vydáte-li se jihozápadním směrem od města Otrokovice, dostanete se k místu, zvanému Bunč. Jedná se o hojně navštěvované turistické místo a zároveň výbornou rekreační oblast. Ideální pro…
4.7km
více »
Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy
Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Start tohoto turistického pěšího výletu je u Lesního penzionu Bunč nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Hned u parkoviště si prohlédňete  pomník padlých partyzánů z oddílu Olga, který na Chřibech operoval koncem války…
4.7km
více »
Jarní výlet do obce Žlutava
Jarní výlet do obce Žlutava
Cestopisy
Ve vzduchu voní jaro, znamenající sluníčko, teplé počasí, zelenající se trávu s prvními Jarními květinami a rozkvétajícími stromy. Jarní příroda se předvádí, je 2. polovina dubna - to znamená, že je pravé aprílové…
5.9km
více »
Brdo
Brdo
Vrchol
hodnoceni 8/10
Přesně na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště se nachází oblast Chřiby a Brdo je právě jejich nejvyšším vrchem. Dosahuje výšky 587 metrů nad mořem a těší se velkému turistickému zájmu. A nejen …
7.5km
více »
Rozhledna Brdo na Chřibech
Rozhledna Brdo na Chřibech
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 Kč. Výhled na Hanou a na Chřiby. Na Hrad Buchlov . Občerstvení v penzionu Bunč celoročně.
7.6km
více »
Archeoskanzen Modrá
Archeoskanzen Modrá
Skanzen
hodnoceni 8/10
Archeologický Skanzen v Modré se nachází v lokalitě původního velkomoravského osídlení, v těsném sousedství Velehradu, 7 km od Uherského Hradiště. Představuje ideální podobu slovanského…
8.8km
více »
Zámek Kroměříž
Soutěž 20 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Kroměříž
Zámek
hodnoceni 9/10
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji a patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl v roce 1998 zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své prostory, což znamená, že v současnosti si návštěvníci mohou vybrat z pestré nabídky…
12.3km
více »