Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Kdo někdy zavítal do Moravské Třebové a pozorně se díval, mi dá za pravdu, že město i s blízkým okolím nešetří památkovými objekty, ale nakonec i díky poloze na okraji Boskovické brázdy a Moravskotřebovské hornatiny i příjemnou krajinou k toulkám jako stvořenou.
Bohatá historie města se projevila zejména v renesančním období, kdy zde mj. sídlil i jeden z nejvýraznějších moravských pánů té doby, Karel Starší ze Žerotína.
Městskou památkovou rezervací prochází naučná stezka pojmenovaná nenápaditě Cesta od renesance k baroku. Právě z období dejme tomu 16.-18. století, kam tyto styly zapadají se na území Moravské Třebové dochovalo to nejhodnotnější, čím se město chlubí.
Stezka včetně některých nutných oprav byla realizována za přispění evropských fondů, jako určitý příspěvek moderní doby lze chápat symbolickou vstupní bránu stezky. Ta se nachází u parkoviště pod zámkem, blízko styku okružních ulic Gorazdovy, Jevíčské a Branské. Tou posledně jmenovanou se dostaneme přímo na hlavní náměstí, pojmenovaném po prezidentu Osvoboditeli.
Brána nesoucí název Brána času, je dílem architektky Markéty Veselé. Je navržena jako sled několika zdí s oblouky, dejme tomu několikavrstvý (11 čtverců s různě velkými oblouky) sendvič bez výplní. Ostatně struktura nepodobná jistému topnému zařízení dala vtipálkům důvod k pojmenování díla za radiátor. Znalec ovšem ví, že ty se vyrábějí v jmenovkyni města, ale té České.
Vnitřní oblouky nesou tabulky s významnými letopočty v dějinách města. U brány je k dispozici i elektronická mapa s vyznačenou stezkou, ta ovšem v mé přítomnosti nejevila známky činnosti, zřejmě je na to nějaký fígl, nebo byla pokažená.
Brána byla dokončena v roce 2013, takže než bude stejně věkovitá jako ostatní objekty bude chvíli trvat.