Moravská Třebová - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve městě Moravská Třebová stojí na místě původně raně gotické stavby, o které je zmínka již v roce 1270. Ještě na konci 15. století byl obklopen hřbitovem a okolo něj se nacházely Kaple sv. Antonína a sv. Markéty, které později zanikly.
Kolem roku 1500 byl hřbitov zrušen a přemístěn na Křížový vrch, kde se dnes nachází křížová cesta, o které se více dozvíte v mém dalším článku. Kostel byl silně poničen požárem roku 1541, po kterém byl roku 1549 byl stavebně obnoven v renesančním stylu Václavem z Boskovic. Roku 1572 byla k severnímu průčelí přistavěna věž, která byla v letech 1579–1584 zvýšena a doplněna o otevřenou galerií. Věž byla v té době obývána hlásným.
Roku 1726 postihl kostel další ničivý požár, při kterém se věž zřítila a prorazila klenbu kostela, který byl požárem téměř zničen. Obnovit jej dal v raně barokním stavebním stylu Josef Jan Adam z Liechtensteina. Architektem byl Antonio Maria Nicolao Beduzzi, následovník architekta Domenica Martinelliho, podle všeho s přihlédnutím k některému z Martinelliho plánů. Obnova kostela trvala do roku 1729, ze starší stavby se zachoval jen polygonální uzávěr presbytáře s opěráky a spodní část věže – přízemí a první patro. Roku 1767 byla postavena Loretánská kaple. Mezi opěráky presbytáře byly dodatečně vestavěny výklenkové kaple.
V interiéru kostela je bohatá sochařská výzdoba, které dominují barokní sochy Víry a Naděje od třebovského Jířího Pacáka, jenž byl žákem slavného Matyáše Brauna. Malby na stěnách jsou od mohelnického malíře Tadeáše Suppera, který se v Třebové usadil a jeho syna F.K. Sylvestra Suppera. Další sochy stvořil Severin Tischler a František Josef Seitl.
Roku 1844 kostel vyhořel a po dobu tří měsíců byl bez střechy, díky čemuž došlo k poškození některých fresek. Část jich byla přemalována, jiné již nebyly obnoveny. Fresky byly restaurovány mezi oběma světovými válkami.
Kostel je považován za významné barokní dílo, které je dnes bohužel sevřeno okolní zástavbou a Vysokými domy na malém, Kostelním náměstí.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=10833
Původně gotický kostel ze 13. století byl obklopen hřbitovem a kaplemi sv. Antonína a sv. Markéty. Po požáru v roce 1726 byl přestavěn v barokním slohu vídeňským stavitelemem Antoniem Beduzim na monumentální katedrálu. V interiéru bohatá sochařská výzdoba, jíž domunují sochy Víry a Naděje od místního sochaře Jiřího Pacáka. Velice scennými jsou zde fresky od J.T. Suppera a jeho syna Silvestra.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko