Piaristická kolej
Moravská Třebová byla městem s vysokou vzdělaností už za dob renesance, kdy zde vznikla latinská škola. Po roce 1622, kdy město nabyli Lichtenštejnové ale začalo školství upadat. Toho si byl vědom i starosta Josef Georg Zecha. Ten žádal o zřízení gymnázia už v roce 1758, kdy v Moravské Třebové nocovala císařovna Marie Terezie.
Po jeho smrti přichází do města řád piaristů, kteří z majetku, který zanechal Zecha ve své závěti ve prospěch vzniku gymnázia, nechají vystavět kolej na dnešní Olomoucké ulici. Stavba je dokončena roku 1773. Gymnáziem se ale stává až roku 1803, kdy je otevřeno provizorně, oficiálně pak o rok podzěji.
V roce 1829 je uzavřeno, zvou otevřeno 1834. Roku 1874 je gymnázium zestátněno a roku 1882 rozšířeno a povýšeno na vyšší gymnázium (tehdy teprve druhé na Moravě). V popisované budově sídlí škola do roku 1924, kdy se přesunuje do dosavadní chlapecké školy, která se naopak přesunula do původně piaristické koleje.
K piaristické koleji patřil i kostel sv. Josefa Kalasánského, který stál přes ulici. Tato historicky hodnotná stavba byla bohužel zbouráná za socialismu, kdy v roce 1977 musela ustoupit úpravě křižovatky.
V současnosti tak můžete obdivovat původně barokní budovu koleje, jejíž fasáda byla značně pozměněna v 19. století. Jedná se o rozsháhlou stavbu s třemi křídly, dvorem a věží s hodinami. Dnes tady sídlí část městského úřadu, takže v úředních hodinách je možné nahlédnout i do interiéru.