Moravská Třebová - náměstí T.G. Masaryka
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Náměstí T.G. Masaryka v Moravské Třebové tvoří přirozený historický střed města. Po zásluze bylo vyhlášenou roku 1980 městskou památkovou rezervací. Najdete zde spoustu krásných domů a dalších památek. Na Náměstí T.G. Masaryka zůstal zachován unikátní soubor gotických a renesančních měšťanských domů, postavených z kamene a cihel. Ty byly postaveny v 16.století po velkých požárech města. Ve vstupních síních přízemí můžete obdivovat krásu hřebínkových či sklípkových kleneb, žeber, svorníků a konzol. Některé domy jsou opatřeny portály se znaky pánů z Boskovic a z Lipé, na jejichž výstavbu tehdy přispíval i majitel panství. Z jednoho z měšťanských domů vystupuje do náměstí zajímavý dřevěný výklenek. V tomto domě kdysi u svého švagra pobýval Jan Ámos Komenský, předtím než musel opustit vlast po bitvě na Bílé Hoře.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.27
Dům s číslem 27 stojí hned vedle průchodu na Kostelní náměstí. V roce 2014 zde sídlila lékárna. Budova upoutá pozoruhodným vstupním renesančním portálem z roku 1553. Portál nese znaky Boskoviců a pánů z Lipé. Vstupní mázhaus je zaklenutý hvězdicovou hřebínkovou klenbou se středním svorníkem, který nese opět znak Boskoviců.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.23
Dům číslo 23 na první pohled upoutá arkýřem ve výši prvního patra. V roce 2014 zde byla prodejna zeleniny. Arkýř je výstupek, vyčnívající z průčelí budovy nebo z jejího nároží, který je posazený na nosnících vystupujících ze zdiva nebo na trámech stropu nad přízemím. Arkýř rozšiřuje vnitřní prostor budovy a umožňuje výhled podél fasády do strany. Na rozdíl od rizalitu nevystupuje z průčelí od základů, ale až v některém z vyšších pater. Ve středověku byly arkýře důležitou obrannou součástí budov. Zabezpečovaly lepší výhled na obrannou zeď a umožňovaly chráněnou střelbu proti útočníkům. V arkýřích se také budovaly toalety (prevéty).
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.9
Dům s číslem 9 je goticko - renesanční budova s pozdně barokním průčelím. V roce 2014 zde byla prodejna květin. V přízemí objektu se dochovaly renesanční malby.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.2
Dům s číslem 2 stojí na rohu náměstí. Hřebínkové klenby domu se sbíhají do čtyř Kamenných svorníků se znaky rodu Boskoviců, pánů z Lipé, moravskou orlicí a monogramem majitele s letopočtem 1546. Kolem svorníků jsou dochovány nově restaurované renesanční výmalby. V mázhausu najdete bohatě členěný pískovcový portál s německým a latinským nápisem z roku 1540. Na fasádě domu je umístěna pamětní deska na J.K. Tyla.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.8
V domě s číslem 8 nocovala při své cestě po severních zemích v roce 1758 rakouská císařovna a česká královna Marie Terezie, její manžel František Lotrinský a syn Josef II. Městští zastupitelé jí tehdy předložili žádost o povolení zřízení gymnázia v Moravské Třebové. V roce 2014 byste zde našli bar a hernu.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.16
Dům s číslem 16 obývala v roce 2014 Česká pojišťovna. Budova má bohatě zdobený kamenný renesanční portál z roku 1540. Jejím autorem je italský umělec a na portálu najdete latinské a německé nápisy.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.22
Dům číslo 22 stojí v dalším z rohu náměstí a téměř zasahuje do ulice, vybíhající z centra města. Jedná se o dům s vysoce plastickými a polychromovanými Kamennými konzolami uvnitř mázhausu. Najdete zde ležícího andílka s lebkou a přesýpacími hodinami a nápisem ,,dnes mně, zítra tobě" , dále se zde nachází hlava blázna s čepicí a rolničkami či konzole s letopočtem 1586. Mázhaus je rozměrná místnost zaujímající celou přední část přízemí patrového gotického či renesančního měšťanského domu.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.26
V domě číslo 26 v roce 2014 sídlila Komerční banka. Celá fasáda domu je nápaditě zdobena.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.39
V domě číslo 39 v roce 2014 byla prodejna zdravé výživy. V tomto domě se narodil 31.července 1849 Ludwig Vincenz Holzmeister. Moravskotřebovský rodák, mecenáš, cestovatel a později newyorský podnikatel Ludwig Vincenz Holzmeister (1849 1923) při výpravách do Japonska, Indie i severní Afriky vytvořil unikání etnografickou sbírku, jejíž velkou část věnoval muzeu v rodném městě.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.37
Dům s číslem 37 je gotická budova z doby po roce 1509 s největším mázhausem, jehož bohatá hřebínková klenba má Kamenné svorníky se znaky města a rodu Boskoviců. Hlavice sloupu je datovaná k roku 1547. V roce 2014 zde byla prodejna Hedva.
MĚSŤANSKÝ DŮM Č.35
V domě číslo 35 byste si roku 2014 mohli posedět u kávy či čaje a sníst dobrý zákusek. Jedná se o gotický dům z doby po roce 1509, v přízemí najdete goticko - renesanční vstupní portál s reliéfními dobovými znaky Boskoviců a pánů z Dubé.
MOROVÝ SLOUP
Uprostřed náměstí se nachází morový sloup, postavený v letech 1717 - 1720 na paměť morové epidemie. Na mor tenkrát zemřelo asi 900 lidí, což představovalo polovinu obyvatel města. Byla to největší a zároveň poslední morová nákaza v Evropě. V červenci roku 1717 byl položen základní kámen sloupu a autorem sochařské výzdoby byl olomoucký sochař Jan Sturm. Na sloupu je nahoře Panna Marie Immaculata, pod ní sedí na římse tři andílci. Pod nimi jsou ve dvou řadách moroví světci. V horní řadě ve směru od radnice Doprava stojí Josef s Ježíškem v náručí, dále Antonín Paduánský, poté Petr, který se opírá o velký kříž a nakonec je zde Jan Nepomucký. V dolní řadě stojí sv.Šebestián, zasažený zlacenými šípy, dále sv. Roch s morovými ranami, poté František Borgiáš s kardinálským kloboukem a poslední je Karel Boromejský. Dole v jeskyňce leží sv. Rozálie.
RADNICE
První budova radnice byla dřevěná. Roku 1475 prodal třebovský panský úředník spravující město ( fojt ) Starou radnici městu. Od té doby městská rada využívala starou dřevěnou budovu fojtství až do požáru města roku 1509. Následovala obnova města a podle městské kroniky postavil stavitel Hieronymus Bubenský roku 1521 věž a o dva roky později dokončil i pozdně gotickou radniční budovu. Ta byla silně poškozena dalším požárem roku 1541, dochovalo se z ní pouze přízemí. Torzo budovy sloužilo v provizorním stavu po dvě další dekády, roku 1542 byla obnovena pouze věž. Důkladná přestavba v renesanční budovu byla dokončena roku 1560. Součástí radnice byla i hodinová věž. Další drobnější úpravy však pokračovaly i v dalších letech, o čemž svědčí letopočty 1564 v horním mázhauzu. Během roku 1565 stavba pokračovala budovou dvorního křídla. Po požáru věže roku 1726 ležela téměř 40 let v troskách, teprve roku 1764 byl nad hranolovou renesanční část přidána osmiboká nástavba. Druhé patro pochází z roku 1824. V budově se dochovaly místnosti s křížovými a síťovými klenbami, svorníky, polychromovaná žebra, renesanční konzoly, Kamenné portály, v zadním traktu arkáda se sgrafitovou omítkou. V pracovně starosty, původně síni konšelů, se zachovala renesanční freska Šalamounův soud z doby kolem roku 1560.
KAŠNA
Na náměstí se nachází také zmodernizovaná kašna. Má hranatý tvar, uprostřed je umístěn podstavec, ze kterého jsou vyvedeny okapy pro vodu, která z něj vytéká. Na podstavci stojí barokní pískovcová socha sv. Floriána, patrona hasičů, který byl zvolen vcelku pochopitelně, vzhledem k častým požárům města.
HISTORIE MĚSTA
Moravská Třebová byla založená kolem roku 1257 Borešem z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem. Největšího rozkvětu se jí dostalo v období vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína (1486–1622), kdy byla centrem humanistické vzdělanosti a získala přízvisko Moravské Athény. Z této doby se dochovala i jedna z nejstarších renesančních památek na sever od Alp, zámecký portál z roku 1492. V centru města lze obdivovat pozdně gotické a renesanční mázhauzy, které nemají kvalitou i počtem zachovaných artefaktů v ČR obdoby. Na rozdíl od mázhauzů renezanční fasády domů vzaly za své při požárech v letech 1840 a 1844, zachovalo se několik portálů a renesanční arkýř. Hodnotná umělecká díla jsou zachována i z období baroka, kdy ve městě působili umělci J. T. Super a J. Pacák. Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací.
http://www.mtrebova.cz/mesto/historie-a-pamatky