Morské oko.
Turistické cíle • Příroda • Jezero
Jezero Morské oko (třetí největší jezero Slovenska) leží uprostřed východoslovenského sopečného pohoří Vihorlat, na jeho jižním úbočí. Severně od obce Remetské Hámre, v okrese Sobrance, v Košickém kraji. Morské oko je výjímečné svým původem, polohou, fyzikálně-chemickým a biologickým režimem. Leží v nadmořské výšce 619 m a dosahuje hloubku až 25,1 m. Maximální délka jazera je 775 m a šířka 312 m.
Vznik Morského oka spadá do období doznívání sopeční činnosti ve Vihorlatu. Tady v povodí potoka Okna jsou největší sesuvná pole, kterých část v holocénu (mladší čtvrtohory) se sesula až na dno doliny. Tento mohutný sesuv z východního svahu Motrogonu a Jedlinky zahradil dolinu potoka Okna a za vzniklou bariérou vzniklo přírodní jezero. Dnešní podoba jezera vznikla v osmdesátých letech 19. stol., kdy byla vybudována umělá přehradní zeď. Právě touto hrází, kterou dala postavit grófka Wanderbildtová, tehdejší majitelka okolních lesů, se původní asi 7 ha plocha jezera se po zvýšení vodní hladiny o 5 m zvětšila na dnešní plochu 13,8 ha. Výška hladiny v jezeře a tím i jeho rozloha však kolísá podle vydatnosti jeho přítoků.
Do jezera ústí 6 stálých pramenů a několik periodických. Přebytečnou vodu z jezera odvádí potok Okna. Pobřeží je velmi členité. Jeho západní a severní část má mírný sklon a je pokrytá jemným pískem. Východní břeh je strmý a kamenitý. Hlubší části jezera jsou pokryty silnou vrstvou bahna. V blízkosti ústí přítoků sa hromadí listí, ze kterého se celoročne uvolňuje metan. Teplota vody je, od hloubky 9 m ke dnu, téměř stálá 4,4 - 4,8 stupňů celsia. Tmavozelená voda Morského oka je významným biotopem mnohých druhů ryb, žije tu pstruh potočni a duhový, střevle, mřenka, karas a jiné vzácné druhy.
Morské oko je velkou přírodní zvláštností slovenské přírody. Na ochranu přírodních hodnot a krás bylo jezero spolu s okolními lesy v roku 1984 vyhlášeno státní přírodní rezervací, v současnosti je to národní přírodní rezervace v celkové výmeře 108,48 ha. Rybolov, člunkováni i koupaní je v jezeře zákázano!
Přístup k jezeru: Nejednoduchší je dolinou potoka Okna směrem na sever od Remetských Hámrov po cestě, která vede po trase bývalé železničky k Morskému oku. Na konci vesnice je ještě dnes vystaven exponát původní lokomotivy. Železniční trať byla přebudovaná na asvaltovou cestu, která tvoří hlavní přístupovou spojnici, turistickou trasu i náučnou stezku z Remetských Hámrov k Morskému oku v délce 9 km. Z koncového záchytného parkoviště Krivec pod Morským okom trvá pěší túra k jezeru už jen 15 minut. Kolem celého jezera vede trasa Naučné stezky.
Od Morského oka se můžeme vydat náročnější 4 km trasou s převýšením 400 m až na Sninský kameň. Odměnou je nádherný výhled na krajinu údolí Cirochy, Vihorlatské lesy a Východoslovenskou nížinu, Nizké Karpaty i Bukovské vrchy.
Dostanete-li se až do samého nitra Vihorlatu, nenechte si ujít návštěvu tohoto jezera, které se pyšní nejen svou rozlohou - 13,8 hektaru, ale i obdivuhodnou hloubkou 25m! Toto jezero je sopečného původu a jeho hladina se nachází ve výšce 618 m n.m. A věřte nebo ne, voda v jezeře je i v dnešní době stále průzračně čistá, takže můžete pozorovat spousty ryb, které Morské oko obývají. Tato oblast je prohlašována za jedno z nejkrásnějších míst Slovenska, jehož krása a přírodní půvab jsou dokresleny mohutnými bukovými porosty, místy smíšenými s původní jedlí.