Na lázně a minerální zřídla je Maďarsko opravdu bohaté
Turistické cíle • Minerální pramen
„Česká republika je pro nás, odborně řečeno, třetí největší zdrojový trh v Evropě, informovala české partnery z oboru cestovního ruchu hlavní poradkyně pro mezinárodní vztahy Maďarské agentury pro cestovní ruch, Magdolna Fekete, při příležitosti pražského turistického workshopu s názvem „WOW Hungary”. Akce, která se krom Prahy konala i v Brně a Ostravě, se orientovala právě na maďarské lázeňství a zúčastnilo se jí třináct zástupců tamních lázní, řetězců lázeňských hotelů a velké cestovní kanceláře. Účastníky workshopu pozdravil i velvyslanec Maďarské republiky, Boros Miklós, který tím podtrhl význam, jaký Maďaři turistům z naší malé zemičky přikládají. Češi jsou velice racionální národ. Dovedou ocenit kvalitu, vstřícnost, léčebné výsledky, ale také poměr mezi cenou a obdrženým.
Je až s údivem, kolik z nás objevilo v současné době Maďarsko. Vloni činil počet českých turistů, směřujících do této destinace, téměř milión návštěvníků. My, dříve narození, jsme byli zvyklí putovat hlavně do Budapešti, ať už za památkami nebo za tovarem, který bylo tehdy obtížné v bývalém Československu sehnat. Také návštěva Balatonu pro ty, kterým se nepovedlo se dostat to Jugoslávie, byla vhodnou náhradou. V současné době máme jiné zájmy. Do této nám blízké země jezdíme obdivovat nejen historické skvosty a památky, úžasná vína, zajímavou gastronomii, ale také jsme objevili zdejší léčivé prameny, lázně a další balneoprovozy, na které je Maďarská republika opravdu bohatá.
Češi míří do maďarských lázní
Češi si totiž, jak již vyznělo z úvodní věty paní poradkyně, opravdu zdejší lázně oblíbili. Vzhledem k stále se měnící lázeňské praxi u nás si člověk hledá něco konstantního. A zdá se, že to našel. Jinak by nepřenocovalo téměř 77 tisíc našinců v lázeňských domech v Budapešti, kam to mimochodem máme z Prahy 526 kilometrů, 50 tisíc v Čechy oblíbeném lázeňském městečku Bük a o něco méně, tedy 47,5 tisíce, v historickém Sárváru. Další lázně už tak populární nejsou, nicméně v Zalakarosu činil počet našich přenocování téměř 14 tisíc a lázně Hévíz hlásí 11 tisíc. Prý jenom koronavir zabránil, aby se tato čísla letos neopakovala. Češi se v Maďarsku setkávají s milou vstřícností, kterou dovedou ocenit. Například v již zmíněném městečku Bük se díky přílivu hostů z Česka dokonce lázeňští zaměstnanci učí také česky.
Úžasné termální prameny
Na výběr toho máme ale mnohem více. V Maďarské republice totiž najdeme více než 200 termálních lázní, 1400 termálních pramenů a 40 termálních lázní. Snad nejpozoruhodnější a v Evropě ojedinělé je termální jezero Hévíz, kde si člověk hledá v několikahektarové vodní ploše teplotu vody podle své chuti. Najdeme ho pár kilometrů od Balatonu. Teplota vody jezera je výsledkem míšení studených a teplých pramenů. V létě dosahuje 33-35°C, v zimě 26-28°C v závislosti na počasí. Teplota vody jde dolů pod 22°C jen ojediněle, jen když teplota vzduchu klesne pod -20°C. Vydatnost horkého zřídla o 40°C, vyvěrajícího z podvodní jeskyně, je 410 l za sekundu. Díky tomuto přírodnímu systému se voda v jezeře vymění za 3,5 dne. Proto je stále čerstvá a čistá. Jezero s lázeňským areálem leží na východním okraji města Hévízu. S rozlohou 4,4 ha je to největší termální jezero v Evropě. Jeho hloubka jezera činí 38 m. Obrys jezera je přibližně oválný. Voda v jezeře obsahuje kationty draslíku, sodíku, amoniaku, vápník a hořčík, anionty fluoru, chlóru, bromu, jódu, síry, hydrogenuhličitanový a síranoný aniont a organické sloučeniny. V Praze tuto lokalitu zastupovali manažeři turistické agentury Hévizi Turiszitikai Nonprofit a hotelu Carbona. Na workshopu bylo nejvíce maďarských zástupců z Budapešti. Další přijeli s nabídkami ze zmíněného Hévízu, Sárváru, Viszegrádu, zalakarosu, Hajdůszoboszló a samozřejmě z Büku. Také česká strana projevila o tuto akci zájem. V Praze, Brně a Ostravě se workshopu zúčastnilo více než 150 zástupců českých cestovních kanceláří. Bližší informace najdete na www.mojemadarsko.eu/kopie-z-aktualni- informace/.