Napajedla - budova České spořitelny
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Projektantem budovy nynější České spořitelny v Napajedlích byl ve třicátých letech 20. století akademický architekt Ing. Miroslav Lorenc. Funkcionalistickou budovu postavili v letech 1936/7. Autorem sochařské výzdoby je akademický sochař a medailér Julius Pelikán.
Miroslav Lorenc se narodil 9. června 1896 v Holešově, 11. února 1943 byl ve Vratislavi popraven.
Architekturu studoval u profesora Jana Kotěry, po jeho smrti pokračoval u Josefa Gočára. 15. června 1930 nastoupil do projekční kanceláře stavebního oddělení firmy Baťa ve Zlíně, odkud asi po roce odešel a 15.9.1931 zahájil činnost vlastní projekční kanceláře. Projektoval mnoho občanských staveb, rodinných vil, veřejných a průmyslových budov ve Zlíině i jeho okolí.
Jako člověk levicového zaměření se stal po německé okupaci velitelem oblastní sekce podzemní odbojové organizace Obrana národa. Byl hledán gestapem a po nátlaku jej vyzradil jednen z jeho bývalých zaměstnanců. 24. října 1940 byl zatčen a uvězněn.
Masarykovo náměstí v Napajedlích krášlí novorenesanční budova radnice. Toto dílo architekta Dominika Feyje oslavila v roce 2004 stoleté výročí. Stavba nahradila původní starou radnici, která vyhořela při požáru města Napajedla roku 1662.
Od té doby radní zasedali v Obecním domě, což pochopitelně zastupitelům města nevyhovovalo. Nicméně o stavbě nové radnice bylo rozhodnuto až na konci 19.století. Roku 1903 byl zbořen obecní dům č.88 a vedlejší dům č.89.
Návrh nové radnice vypracoval architekt Dominik Fey a již v roce 1904 na náměstí stála nová novorenesanční radnice se secesními prvky.
Na výzdobě radnice se před sto lety podíleli Franta Uprka sochou sv. Jiří, patrona Napajedel a Jano Kohler vitrážemi oken a keramickým ciferníkem věžních hodin. Vnitřní dekorativní okna vytvořil Jan Sedláček a malířskou výzdobu interiérů provedl František Zahrádka.
Jednopatrová budova radnice má nárožní věž, ukončenou dřevěným Ochozem na konzolách a stanovou střechou se zvoncovou helmicí na lucerně. V prvním patře věže je do náměstí balkón a do ulice arkýř. Střední část radnice s balkónem mírně předstupuje a výškově přesahuje obě křídla.
Nejcennější budova zdobící Masarykovo náměstí v Napajedlích, která jistě každého návštěvníka města upoutá je novorenesanční radnice se secesními prvky postavená v letech 1903 -5. Je to zajímavě řešená historická budova s nárožní věží ukončená dřevěným Ochozem na konzolách a stanovou střechou. V nice na průčelí mezi okny v prvním poschodí uvidíte sochu svatého Jiří - patrona města a hodiny umístěné na věži zaujmou svým keramickým ciferníkem.
Stará radnice po požáru města roku 1662 vyhořela a nahradila ji tato radnice nová. Z prvního patra uvidíte do náměstí vyčnívající balkon a do ulice arkýř. Interiér radnice je bohatě vyzdoben, např. bohatými vitrážemi oken, malbou v zasedací síni i dřevěnými obklady. V nové radnici je k dispozici i obřadní síň. Budova radnice v centru Napajedel na náměstí Masaryka je kulturní památkou a turistickou zajímavostí.