Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Naučná stezka začíná na návsi v Mladči nedaleko města Litovel a provází turisty kolem krasového vrchu Třesín. Jedná se o okružní trasu o délce 6 km s nenáročným profilem, vhodným i pro menší děti. Vede převážně po lesních neupravených cestách, které po silném dešti či ledové pokrývce nejsou dobře schůdné.
Na návsi obce Mladeč se lze vydat na trasu naučné stezky dvěma směry. První možnost je zamířit rovnou k Mladečským jeskyním dlážděnou ulicí do mírného stoupání, kam dojdete do 5 minut pomalým krokem. Odtud vede cesta pořád do kopce již lesem. Druhá možnost zahrnuje téměř okamžité ponoření mezi stromy a další popis trasy zohledňuje právě druhou variantu.
Uličkou mezi domy, která se záhy změní v polní cestu, se dostanete okolo zahrádek vysoko nad Mlýnský potok. Na jednom stromě najdete dřevěnou tabulku s poučením, jak se zde chovat. Potom sestoupíte dolů k Mlýnskému potoku, kde se cesta rozvětvuje do tvaru V. Pro pěší je lepší horní cesta. Dolní varianta je pohodlnější a vhodnější pro cyklisty. Budete sledovat modrou turistickou značku. V jednom místě prudce uhnete Doprava, dát pozor a sejít z hlavní cesty.
Brzy narazíte na zajímavý Čertův most. Podle pověsti vznikl díky sázce dvou bratrů - Matěje a Jana, kteří se spolu vsadili, že jeden z nich postaví mezi skalisky za pouhý jeden den most. Bratr ale pochopitelně úkol nezvládal plnit, a proto požádal o pomoc čerta, kterému se upsal krví. Ďábel most postavil, ale když si pro bratra přiletěl, měl smůlu a bratr štěstí. Napadlo ho totiž nakreslit okolo sebe kruh svěcenou křídou a rohatý odletěl do pekla s nepořízenou. Ano, řeč je o krásném Čertově mostě, kterých v naší zemi několik. Zdá se, že v minulosti pekelníci vydatně pomáhali stavět nejen mosty. Možná by se dnešním stavitelům silnic a dálnic jejich pomoc hodila.
Od Čertova mostu sestoupíte opět k Mlýnskému potoku. Na tomto místě se opět spojuje horní cesta s tou spodní variantou. Doslova pár metrů odtud je jeden ze vchodů do Jeskyně Podkova.V této jeskyni byly nalezeny stopy človeka ze starší doby kamenné, mnoho roztříštěných kostí a hlínou zasypané ohniště pravěkého člověka. Jeskyně slouží také jako důležité zimoviště netopýrů. Je tvořena dvěma výtokovými chodbami, jejichž vchody jsou od sebe 28 m vzdáleny. Obě chodby spolu původně nesouvisely, pouze se v zadní části značně přibližovaly. Na přání tehdejších lichtenštejnských majitelů pozemků byly na začátku 19. století obě chodby uměle propojeny, takže dnes tvoří skutečně tvar podkovy, podle kterého byla jeskyně nazvána. Celková délka této jeskyně je po těchto úpravách 50 m. Je uzavřena od listopadu do března , v ostatní měsíce se silnou baterkou jí můžete projít.
Podél potoka po pár desítkách metrů narazíte na odbočku k Rytířské síni. Mladeč a velké území Moravy patřilo od roku 1597 do roku 1945 rodu Lichtenštejnů. V okolí Mladče nechali v 19.století vybudovat areál, který připomíná mnohem slavnější Lednicko - Valtický. Jednal se o již známý Čertův most, jeskyni Podkova, rytířskou síň a na protější straně Chrám přátelství ( Templ ), komín Obelisk či zámek Nové Zámky. Rytířská síň měla podobu antického chrámu s šestnácti jónskými sloupy. Podávalo se zde občerstvení při výletech šlechty a honech. Ze skály, která ční přímo nad Mlýnským potokem, býval daleký výhled třeba právě na Nové zámky. Bohužel síň se v roce 1910 zřítila a výhled kazí vzrostlé stromy.
Potom se vrátíte zpět k potoku a budete pokračovat dál podél potoka, v jehož korytu můžete vidět zbytky jónských sloupů z rytířské síně. Poté se koryto od vás vzdálí a po asi 200 metrech přijdete k Řimickým vyvěračkám. Jsou čtyři a jedná se o krasové prameny, vyvěrající na úpatí kopce Třesín. Tyto prameny v minulosti plnily Podskalský potok, který je dnes odvodněn umělý kanálem. Voda je v pramenech velmi kvalitní a žijí zde živočichové, mající rádi čistotu.
Od vývěrek pokračujete dále po modré trase. Cesta vede již po rovině a po 400 metrech prudce zatáčí doleva. Cesta opět stoupá a v jednom místě narazíte na železný kříž, na němž je nápis ,,světlo památce na rytíře Romana z Řimic ", kterému patřily Řimice snad někdy v 15.století. Kříž je však z novější doby. Poté dojdete až k rozcestí Za Třesínem, kde se nachází křižovatka cest.
Z rozcestí Za Třesínem je možno se vydat po modré a červené do obce Měník, vzdálené půl kilometru. K Mladečským jeskyním, vzdálenými 2 kilometry, vede opačný směr po červené trase.
Z rozcestí překonáte další výstup lesem po pěšině, následuje přechod vrcholu po krátké rovině. Minete několik naučných tabulí s názvy - Lesy Třesína, Vrch Třesín a Plavatisko, kde stávala ve 14.století manská tvrz. A ještě dříve zde stávalo pravěké sídliště. Potom již následuje sestup k jeskyním.
Od jeskyní pohodlně dojdete po široké dlážděné cestě zpět na náves v Mladči.
http://toulavakamera.ceskatelevize.cz/article.asp?id=17