Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Možná by se správně měla jmenovat Nezdenická, ale taje gramatiky ji překřtily tak jak píšu. U jižního okraje obce Nezdenice (mezi Uherským Brodem a Bojkovicemi) najdeme opuštěný lom na andezit. Jde o úpatí hory Široké (425 m) v podhůří Bílých Karpat. Samotný lom najdeme poměrně snadno, je potřeba vystoupat kousek po zdejší sjezdovce, zhruba v polovině u dřevěné chaty zamířit do lesa. Lom i jeho okolí je již dosti zarostlé, nicméně až dorazíme k samotné hlavní části lomu, překvapí nás poměrně vysoká stěna, cca 20 m vysoká. Dno lomu zabírá malé jezírko o průměru nějakých 20-30 m. Podle výskytu rybiček bude voda zřejmě dosti čistá. Hladinu jezírka narušuje lávka s železným potrubím, které nejspíš slouží v zimě k zasněžování nedaleké, asi 300 m sjezdovky.
Geologicky patří území do Karpatské soustavy, oblasti flyšového pásma, regionu vulkanických hornin terciéru. Přesnější určení horniny zde těžené je trachyandezit. Jde o vyvřelou horninu, která pronikla flyšovým pásmem tzv. Nezdenickým zlomem, který najdeme jižně od obce. Vulkanická činnost podle radiometrických a izotopových měření probíhala někdy v době před 13,5 – 14,8 mil. lety v období Třetihor. Andezity se používají jako stavební kámen, k obkladům nebo dlažbám, jako štěrk, ale v dobré kvalitě může posloužit i ke kamenické práci. Pojmenování andezitu poskytly jihoamerické Andy, kde jsou tyto horniny poměrně četné.
Lom je určitou dominantou obce, poskytl jméno i festiválku, jež je přehlídkou malých divadelních forem zaměřených převážně na děti a mládež.