Šumice - kostel Narození Panny Marie
Kostel a fara existovaly v Šumicích nedaleko Uherského Brodu již na přelomu 14. a 15. století, středověký kostel byl zřejmě jen jednoduchou kaplí, z které se nic nedochovalo. Zděný kostel dostala obec až v r. 1861, věž kostela byla dřevěná. Kostel utrpěl za vichřice v r. 1899, tehdy byla dřevěná věž nahrazená zděnou. V původní podobě zůstal kostel do roku 1973, kdy po instalaci nových věžních hodin byla věž zvýšena o 1 m.
V roce 1950 se začalo uvažovat o stavbě nového většího kostela, nicméně stavba nebyla povolena a materiál připravený na výstavbu byl použit kulturního domu a kravínů.
K výstavbě nového kostela mohlo dojít až po r. 1989. K přípravě došlo v r. 1998 s příchodem nového faráře, Vincence Sváka.
Památkáři trvali na zachování presbytáře a sakristie. V kostele byly již nové varhany, ty tedy byly uloženy přechodně na faře. Ostatní vybavení (oltář, stůl, lavice) pak umístěny ve dvoraně fary, kde přechodně probíhaly bohoslužby.
Během demolice kostela došlo i k posouzení technického stavu presbytáře i věže (i ta měla být zachována), ale stav byl nevyhovující, tudíž byly odstraněny i tyto. Většinu stavebních prací prováděla firma Lisoňek z Uherského Brodu, autorem projektu byl ing. arch. Cahel z Luhačovic.
Ten navrhl kostel poměrně tradičního vzhledu. Jednolodní stavba obdélníkového půdorysu je zastropen nepravou valenou klenbou. Klenutý strop je i v přistavěný presbytář. Vnitřní omítky jsou hladké, strop má obdélníkový vzor. Před hlavní loď je předsunutá kvadratická věž s bočními schodišti na kruchtu. Zpěvácké tribuně dominují dvoumanuálové varhany firmy Rieger a Klos. Ty jsou dnes zřejmě největší atrakcí kostela. Velkolepý zvuk vynikne i při koncertech převážně duchovní hudby. Většina poměrně skromné vnitřní výbavy pochází z původního kostela.
V kapli u vchodu najdeme sošku Panny Marie a Pietu.
Nový kostel vysvětil arcibiskup Graubner 25.6.2000.