Komňa – domek zvěrokleštiče
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Práce zvěrokleštiče musela být svého času v této oblasti velmi významným i „výnosným“ povoláním. Jak jinak si vysvětlit fakt, že je této činnosti věnována například velká část expozice muzea v Bojkovicích nebo že v rodišti Učitele národů má dokonce muzeum vlastní. Toto muzeum najdeme v domku č. 6, pocházejícím z roku 1850. V roce 2006 obec domek vykoupila a zrekonstruovala; o dva roky později se pak objekt stal kulturní památkou. Domek slouží jako ukázka obydlí zvěrokleštiče v II. polovině 19. století a představuje toto dříve velmi rozšířené - a dnes již zaniklé – řemeslo. Při pohledu na některé vystavované nástroje až naskakuje husí kůže, a to nejsem ani eunuch ani bývalý beran.
Část budovy využívají rovněž zdejší školy - základní i mateřská – a to k zájmové činnosti i pro kulturní a folklorní účely. Dům postavil drobný zemědělec František Toman, a poté zde se svou rodinou žil a hospodařil jeho syn Karel a následně vnučka Emilie. „Zlaté časy“ rodině skončily v roce 1955, kdy museli tři krávy, prase a dvě kozy odevzdat do místního JZD a hospodaření tak ukončit.
Obytnou část domu tvořila velká světnice s - později pořízenou – dřevěnou podlahou, dřevěným stolem s lavicemi a postelemi, protože místnost současně sloužila jako ložnice. Spávalo se na slámě, přikryté hrubým prostěradlem. V rohu stála vysoká kachlová kamna a na zdi visely obrázky svatých. S obytnou místností sousedila malá kuchyňka. K uskladnění nářadí i zásob brambor a řepy sloužila komora. K obytným místnostem přiléhaly také chlév a „mlatevňa“, tedy místnost určená k mlácení obilí. Seno na krmení dobytka bylo uloženo na půdě a sloužilo současně jako tepelná izolace. V předzahrádce byla v jednom rohu umístěna studna a ve druhém hnojiště. Dnes by asi zakročil hlavní hygienik i všudypřítomná legislativa EU.
Po rozsáhlé dvouleté rekonstrukci byl muzejní dům vybaven dobovým nábytkem a následně ho – v roce 2009 – čekalo zpřístupnění veřejnosti. Ještě téhož roku tento objekt zvítězil v soutěži Zlínského kraje „Lidová stavba roku“. A ještě jedna perlička na závěr. Až neuvěřitelná se mi totiž zdá informace, že v Komni, která má dnes necelých šest stovek obyvatel, svého času žilo celkem 220 zvěrokleštičů.