Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam – města v Jižním Holandsku
Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam – města v Jižním Holandsku (04/2017)
Gouda – město proslavil stejnojmenný sýr, který patří k nejznámějším nizozemským artiklům vůbec. Tradiční sýrové trhy se tu pořádají v období duben – srpen ve čtvrtek dopoledne od 10 do 12,30 hod. welcometogouda.com/cheese/gouda-kaasmarkt
Uprostřed rozlehlého náměstí stojí nádherná gotická radnice z 15. století, na spodní straně náměstí neméně krásná budova historické vážnice (waag), na jejímž průčelí je plastika s výjevem vážení sýrů. Hlavní kostel Sint Janskerk stojí v boční uličce a je to nejdelší kostel v Nizozemsku. Vysoká stavba by se na zdejším měkkém podloží nedala postavit, a tak jej natáhli do délky. V uličce vedle náměstí je sýrový obchod (na rohu domu označen symbolem sýru) – otevřen byl do 18 hod. Gouda má velmi malebné uličky s kanály, auta parkují kolem kanálů těsně u vody, parkovné v centru pondělí až sobota 9 – 21 hod. 2,90 Euro/hod., od 18 hod. dražší než přes den – 4 Euro/hod.
Delft – ojediněle zachovalé středověké centrum města je ze 17. století, střed města tvoří rozlehlé náměstí Markt. Kostel Nieuwe Kerk má nápadně vysokou věž (téměř 109 m vysoká), na náměstí je také nádherná budova radnice a historické vážírny sýru. Krásné uličky kolem kanálů, kde domy rostou přímo z vody. Gotický starý kostel Oude Kerk je mimo náměstí – má šikmou věž kvůli poklesu podloží. Město Delft je rodištěm a místem tvorby nizozemského malíře Johannese Vermeera. Dalším symbolem města je Delftká fajáns – modro-bílá keramika, která tu vznikla v 17. století, kdy se místní řemeslníci snažili napodobit čínskou keramiku.
Zaparkovali jsme na ulici Oosteinde nedaleko centra města zdarma, byla neděle. Kolem centra je také několik parkovacích domů. Ve městě byly hned vedle náměstí veřejné záchodky, bohužel zamčené – a tak tady všichni turisté lomcovali dveřmi. Jiné veřejné WC jsme tu nenašli.
delft-city-center-map.jpg
Den Haag – třetí největší nizozemské město, sídlo vlády, královské rodiny a různých velvyslanectví a ministerstev, přestože hlavním městem Nizozemska je Amsterdam. Až do roku 1806 byl hlavním městem země Den Haag, poté Ludvík Bonaparte přesunul sídlo vlády do Amsterdamu. O osm let později, kdy se země zbavila francouzské nadvlády, se úředníci vrátili do Haagu, ale status hlavního města zůstal Amsterdamu. Nyní sídlí v Haagu také Mezinárodní soudní dvůr. Město vypadá jinak než typická holandská města. Nejsou tu úzké uličky s úzkými domy kolem kanálů. Centrum tvoří vodní plocha Hofvijver, na jejímž jihovýchodním břehu stojí rozlehlé parlamentní budovy Binnenhof a budova muzea Mauritshuis.
Zaparkovali jsme na ulici s parkovacím automatem celkem blízko centra. Pondělí až sobota se platí od 9 hod. do půlnoci, v neděli pouze odpoledne od 13 hod. Tento automat mluvil pouze holandsky. Byla neděle, ale i tak bylo město velmi rušné. Ve všední den bude lépe zaparkovat v některém centrálním parkovišti.
Rotterdam – druhé největší nizozemské město a největší evropský přístav, město tvořené moderní architekturou – za 2. světové války bylo v roce 1940 Německem kompletně vybombardováno kvůli strategickému přístavu. Historická zástavba nebyla obnovována, místo toho byl dán prostor pro nové architektonické nápady.Erasmusbrug – bílý zavěšený most přezdíván Labuť, pomník Zničené město před Námořním muzeem připomínající bombardování města, mnoho zvláštních netypických budov a mrakodrapů. Břeh kolem řeky Mázy od města až po její ústí do Severního moře (úsek cca 30 km) tvoří rozsáhlý přístav a obrovská rafinerie, která vypadá jako ocelové město.
rotterdam-map.jpg
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde:
- Nizozemsko (1): Země ve vodě (autem po Nizozemsku)
- Nizozemsko (2): Kinderdijk - holandské větrné mlýny
- Nizozemsko (3): Zaanse Schans - skanzen holandského venkova
- Nizozemsko (4): Alkmaar - holandský tradiční sýrový trh
- Nizozemsko (5): Keukenhof - holandská květinová zahrada
- Nizozemsko (6): Aalsmeer - největší (veřejnosti přístupná) květinová aukce na světě
- Nizozemsko (7): Afsluitdijk - uzavírací protipovodňová hráz
- Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland
- Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam - města v Jižním Holandsku
- Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden - města v Severním Holandsku
- Nizozemsko (11): Hrad Kasteel de Haar a město Utrecht
- Nizozemsko (12): Giethoorn - nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen - městečka ve Frísku