Nizozemsko (2): Kinderdijk – holandské větrné mlýny
Nizozemsko (2): Kinderdijk – holandské větrné mlýny (04/2017)
Kinderdijk je jedinečné místo, které nenajdete nikde jinde na světě. Nachází se mezi městy Rotterdam a Dordrecht u řeky Lek. Je zde zachováno 19 historických větrných mlýnů, které sloužily k přečerpávání vody z poldrů. Mlýny jsou udržovány ve funkčním stavu. Lokalita je pod ochranou UNESCO. Název místa je odvozen od události z roku 1421, kdy po velkých povodních byla v místě nalezena kolébka s malým dítětem (kinder = dítě, dijk = hráz), které připlavalo po vodě. Mlýny byly postaveny v letech 1738 – 1760, jeden z nich - mlýn Blokweer v roce 1997 vyhořel, byl obnoven do původní podoby a zprovozněn v roce 2000. Větrné mlýny plnily svoji funkci až do 2. světové války. Od 50. let 20. století vodu z poldrů odčerpává čerpací stanice.
Zpřístupněné jsou interiéry dvou mlýnů – hned druhý v pořadí (Windmill Nederwaard) - zde je největší koncentrace návštěvníků, a obnovený mlýn (Windmill Blokweer), který má i jiný vzhled než všechny ostatní. U prvního jmenovaného je turniket a výběrčí (4 Eura), u druhého se člověk jen nahlásí v domku vedle mlýnu. Je zajímavé podívat se dovnitř a vyšplhat po příkrém schodišti, aby si člověk udělal představu, jak v takto stísněných prostorách lidé kdysi žili. Ostatní mlýny jsou nepřístupné, většinou označeny tabulkou "privé".
Pokud se vydáte po lokalitě pěšky, musíte se i stejnou cestou vrátit. Mostky přes kanál jsou jen v místech dvou zpřístupněných mlýnů. Návštěvnost je v lokalitě velmi vysoká. Jezdí tu i hodně cyklistů, kteří kvůli nedostatku místa nemají vždy svůj pruh. V blízkosti jsou vidět průmyslové budovy, což je takový zvláštní pohled. Staré a nové.
Kinderdijk naprosto doporučuji, kdo tu nebyl - jakoby v Holandsku ani nebyl. Je třeba si odmyslet hordy lidí a zajít i dále kolem kanálu, kam už tolik návštěvníků nedorazí. Řady starých mlýnů srovnaných v zástupu za sebou a zrcadlících se na hladině vodního kanálu mají neopakovatelné kouzlo.
Vstupné: vstup na lokalitu je zdarma, vstup do mlýnů a na film v návštěvnickém centru si můžete zakoupit u pokladny na parkovišti u vstupu (8 Euro/osobu) nebo přímo u mlýnů (4 Eura vstup do jednoho mlýnu). Dále je možné si koupit projížďku na lodi po kanále (16 Euro/osobu). Film promítaný v návštěvnickém centru v prostorách staré přečerpávací stanice (holandsky s anglickými titulky) nesplnil naše očekávání. Trval asi 10 minut a byl zpracován spíše umělecky, než aby bylo vysvětleno technické fungování vysoušení poldrů. V zimě leden – únor je areál pro návštěvníky uzavřen.
Parkování: parkovné 5 Euro (max. 4 hod.), malé parkoviště je hned u vstupu, další parkoviště je v obci před příjezdem na lokalitu, ve vzdálenosti asi 800 m. Ze silnice navádějí světelné cedule auta na toto parkoviště s tím, že parkoviště u vstupu je obsazené. Přesto jsme zkusili jet dále a kupodivu nás obsluha na parkoviště u vstupu pustila, místo tam bylo.
Web: https://www.kinderdijk.com/
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde:
- Nizozemsko (1): Země ve vodě (autem po Nizozemsku)
- Nizozemsko (2): Kinderdijk - holandské větrné mlýny
- Nizozemsko (3): Zaanse Schans - skanzen holandského venkova
- Nizozemsko (4): Alkmaar - holandský tradiční sýrový trh
- Nizozemsko (5): Keukenhof - holandská květinová zahrada
- Nizozemsko (6): Aalsmeer - největší (veřejnosti přístupná) květinová aukce na světě
- Nizozemsko (7): Afsluitdijk - uzavírací protipovodňová hráz
- Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland
- Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam - města v Jižním Holandsku
- Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden - města v Severním Holandsku
- Nizozemsko (11): Hrad Kasteel de Haar a město Utrecht
- Nizozemsko (12): Giethoorn - nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen - městečka ve Frísku