Nowa Wies (Nová Ves) – renesanční panský dvůr (Renesansowy dwór)
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Návštěvníky Nové Vsi – a příznivce historických památek i věřící poutníky zvláště – upoutá v této obci zejména monumentální barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Duši romantického rozervance však potěší stavby jiné. Našel jsem dvě. Jednou z nich je menší areál, lehce připomínající rozpadající se opevněnou pozdně gotickou tvrz, hrádek nebo nějaké jiné menší sídlo nižší šlechty. Toto „služební zařazení“ zase tak daleko od pravdy není. Jedná se totiž o renesanční panský dvůr, které mnohé polské informační zdroje nazývají – jak je v této zemi „všeobjímajícím“ zvykem – zámkem. A i to slovo mnohé je lehce nadsazené, protože o této památce se nedočtete v podstatě nikde a nic.
Zkusme tedy takovou malou detektivní výpravu do historie. Od 14. století se ve vlastnictví obce střídali různé šlechtické rody. Po rodu rytíře Otto von Glaubitz to byli například M. Roth, H. Richter, B. Nitsche, T. Sturm nebo H. Veit. Jestliže se předpokládá, že toto renesanční sídlo vzniklo okolo roku 1585, tak to muselo být v období, kdy Nové Vsi rytířskou rukou vládnul David von Tschir(n)haus. Tento rod pak vystřídali von Althannové. Celý komplex v centru obce pak sloužil svému účelu v průběhu 16. až 19. století. Poté se stavba pomalu stává zříceninou, čemuž napomohl zejména proces poválečného znárodňování. Pokud jsem však následující informaci pochopil správně, tak ruiny velkého renesančního „Kamenného domu“ z roku 1585 jsou dnes – stejně jako zdejší kostel – vedeny v národním registru památek.
Celý – původně renesanční – objekt je postaven z kamene, cihla je zde používána maximálně v pozdějších úpravách, např. v ostění oken. Tato stavba byla postavena na půdorysu písmene „L" a později byla zřejmě i omítnuta. Po roce 1945 se stává dvoupodlažní zříceninou se sedlovou střechou z vlnitého plechu a novějšími vikýři. V křížení obou křídel najdeme vstupní „dvoranu“ s trámovým stropem. Stavba dnes není nijak využívána a je - alespoň oficiálně a většinově - nepřístupná.
Před objektem stojí za pozornost zdařilá pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1726.