Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Opevnění Nysy (česky Nisy) pochází z poloviny 14. století. Kolem roku 1350 započala výstavba městských hradeb, kterí přibližně ve čtvercovém tvaru obepínaly vnitřní město. Hradby byly opatřeny čtyřmi bránami, u každé z nich stála vysoká věž. Mimo hradeb posloužily jako obranné prvky vody Kladské Nisy a Bělé (té co teče z Jeseníků, tady ji říkají Biała Głuchołaska). Ty se stýkají západně od města (dnes je na soutoku jezero). Díky vydatným toků nebyla nouze o vodu k zaplavení příkopů kolem města.
V roce 1428 do kraje zavítali husité, ale proti dobře opevněnému městu příliš nezmohli a odtáhli. V 16. století bylo opevnění posíleno díky možnému tureckému nebezpečí.
Turci se tak na sever nedostali, ale v roce 1642 přitáhli Švédové a to už se bojovalo.
V 18. století Dolní Slezsko uloupili Prusové a z Nysy učinili pevnostní město. To se sice projevilo spíš kolem města v soustavě hvězdicového opevnění s pevnůstkami, dělostřeleckými redutami apod. jak to můžeme znát třebas z naší Olomouce, Josefova a Terezína. Nicméně i středověké hradby se dočkaly posílení, ale obsazení Francouzi za Napoleonských válek beztak nepomohly.
Na přelomu od poloviny 19. století do počátku 20. století byl středověké hradby postupně rušeny. Do dnešních dnů se ze starého opevnění dochovaly skromné zbytky a dvě věže u bývalých bran, Ziębicka a Wrocławska. Druhou jmenovanou věž, která v soustavě opevnění stála zhruba na severovýchodním opevnění najdeme u ulice stejného jména, tedy Vratislavské (tak je to česky). Základy věže jsou gotické, z doby výstavby hradeb. Původně se jednalo o jednoduchou kvadratickou stavbu, v 16. století byla vyvýšena širší částí na dodnes dochovaných konzolách. Na přelomu 16. a 17. století byla zakončena ozdobným cimbuřím, spíše věžičkami se střílnami v nastupující manýristickém stylu a jehlanovitou zděnou střechou. Vrchol věže byl zničen při švédském vpádu r. 1642.
V přízemí věže najdeme vstup do města, ten ale není původní, proražen byl až v 19. století. Vstupní starna (do města) je zkrášlena bývalým portálem měšťanského domu č. 18, zvaným Pod Patriciem. Vznik portálu je datován do r. 1603, kromě běžné rostlinné, znakové, nápisové a andělské dekorace je zajímavý hlavou Jana Křtitele v klenáku oblouku. Na pravé straně brány je možno shlédnout velmi skromný základ starého opevnění, který slouží jako ohradní zeď přilehlého pozemku.
Mimo oficiálního názvu se můžeme setkat i s názvem Bílá věž. Věž je totiž omítnutá bílou fasádou na rozdíl od neomítnuté Ziębické věže.